آیلتس یا تافل؟

IELTS vs TOFEL

آیلتس یا تافل؟

 

آیلتس یا تافل: کدام مدرک را باید اخذ کنید؟

این تفکیک پذیری به بررسی تفاوت بین دو آزمون انگلیسی زبان آیلتس و تافل که اختصاص به دانشجویان بین المللی دارد، می پردازد. در رابطه با نقاط قوت هر یک تحقیق کنید تا مناسب ترین تصمیم را بگیرید.

اگر شما انگلیسی زبان نیستید، تقریبا در بیش تر موارد نیاز به شرکت در آزمون مهارت های زبان انگلیسی برای درخواست تحصیل در خارج از کشور و در یک دانشگاه انگلیسی زبان خواهید پیدا کرد. دو مورد از قابل قبول ترین آزمون های جهانی زبان انگلیسی شامل آزمون زبان انگلیسی با سیستم تست زنی بین المللی (آیلتس) و آزمون تستی انگلیسی به عنوان زبانی خارجی (تافل) می باشد.

در حالی که هر دو به درستی سطح زبان شما را می آزماید و به طور گسترده مورد قبول هزاران موسسه درسطح جهان می باشد، این دو آزمون در دو روش ساختار و معیار تدریس متفاوتند. بنابراین شما باید به دقت درباره نحوه انتخاب خود برای شرکت در آزمون تامل کنید. راهنمای ما در رابطه با تفاوت های میان تافل و آیلتس برای کمک به شما جهت تصمیم گیری بهتر را مطالعه کنید.

آیلتس چیست؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که برای اهداف تحصیلی، مهاجرت و شغلی مورد استفاده قرار میگیرد و مورد قبول بالغ بر 9000 موسسه در میان 130 کشور دنیا می باشد. که به طور مشترک توسط شورای بریتانیا، بخش آزمون های زبان برای غیر انگلیسی زبانان مرتبط با دانشگاه کمبریج، و بخش IDP آموزش و پرورش استرالیا اداره می شود. سیستم آیلتس از انگلیسی بریتانیایی بهره می گیرد، و بیش تر مورد عطف انگلستان و موسسات واقع در کشورهای مشترک المنافع مانند نیوزلند و استرالیا می باشد. وابسته به نوع شرایط برنامه مطالعاتی تان، امکان شرکت در یکی از آزمون های آکادمیک یا جنرال آیلتس نیاز شما را برآورده می کند. آکادمیک یا جنرال

تافل چیست؟

هدف آزمون تافل این است که به سنجش و توانایی شما در برقراری ارتباط به کمک زبان انگلیسی در سطوح آکادمیک  و بر پایه متد درسی دانشگاهی می پردازد. این آزمون مورد قبول بیش از 8500 موسسه در میان 130 کشور از جمله انگلستان، آمریکا ، استرالیا و هم چنین تمام 100 دانشگاه برتر دنیا می باشد. آزمون تافل توسط  سازمانی آمریکایی  در حوزه فعالیت  و ارایه خدمات آموزشی  در زمینه  آزمون های تستی اداره می شود، بنابراین برپایه انگلیسی آمریکایی تدوین شده است. این آزمون بیش تر مورد توجه موسسات آمریکایی است.

تفاوت های عمومی :

در کنار سبک های مختلف آزمون انگلیسی، هر یک از این آزمون ها بر پایه سبک هایی که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت تدوین شده است. تقریبا بیش تر سوالات آزمون تافل چند گزینه ای است، در حالی که در آزمون آیلتس شما می بایست به طیف وسیعی از انواع سوالات مختلف مانند پاسخ کوتاه، جای خالی و مقالات کوتاه پاسخ دهید. زمان آزمون آیلتس به طور قابل ملاحظه ای کم تر از تافل است، زمان تقریبی آیلتس 2 ساعت و 40 دقیقه است، که در مقابل آزمون تافل 4 ساعت به طول می انجامد.

تنها یک بخش از آزمون تافل می بایست در رایانه کامل شود، در حالی که هر دو بخش آزمون آیلتس به صورت کتبی می باشد.

دانشجویانی که برای تحصیل به زبان انگلیسی اقدام می کنند نیاز به شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک خواهند داشت، در غیر این صورت برای مهاجرت و در ادامه برای کسب بعضی از امتیازات فیش حقوقی باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند.

 

ساختار آزمون :

                          صحبت کردن 

talk

هر دو آزمون شامل بخش " صحبت کردن " می باشد، در حالی که بخش صحبت کردن آزمون آیلتس به صورت رو در رو و توسط مصاحبه کننده اجرا می شود. و در آزمون تافل،شما به شش سوال در میکروفون پاسخ خواهید داد که پاسخ های شما ثبت می شود و بعدا به گروه شش نفره برای بازبینی فرستاده می شود. نمره صحبت کردن شما در آزمون آیلتس تنها توسط یک مصاحبه کننده تعیین می شود. این بخش از آزمون آیلتس بین 11 تا 14 دقیقه طول خواهد کشید و الزاما در همان روز سایر بخش های آزمون برگزار نخواهد شد، در حالی که زمان آزمون تافل 20 دقیقه طول خواهد کشید و تمام بخش های آزمون به طور متناوب برگزار خواهد شد.

در آزمون آیلتس امکان صحبت کردن به لهجه های مختلف وجود دارد، اما در تافل تنها می بایست به لهجه های آمریکایی صحبت کرد.

                          نوشتن

نوشتن

بخش نوشتن آزمون تافل برعکس آزمون آیلتس کتبی نیست. در آزمون تافل شما باید دو بخش را تکمیل کنید، بخش اول شامل 5 پاراگراف از یک مقاله مشتمل بر 300 تا 350 کلمه خواهد بود. در بخش دوم می بایست بخشی از متن را خلاصه برداری کرده و گزیده ای از همین موضوع را در قالب 150 تا 225 کلمه مهیا  و کنفرانس دهید.

قسمت نوشتن آزمون آیلتس هم دو بخش دارد، بدین صورت که شما با اطلاعات موجود در نمودار، جدول، چارت و گراف به خلاصه یا توضیح مشاهدات خود می پردازید.  در بخش دوم، شما به نوشتن متنی 200 تا 250 کلمه ای شامل دیدگاه، توافق یا درخواستتان به سبک زبانی خاص می پردازید.

                          خواندن

در هر دو آزمون بخش خواندن تقریبا مشابه است. بخش خواندن آزمون تافل از 3 تا 5 قسمت تشکیل می شود که 20 دقیقه زمان برای تکمیل آن در اختیارتان قرار می گیرد و. پاسخ شما به سری سوالات تستی چندگزینه ای نشان دهنده میزان فهم و درک شما از متون خواهد بود.

بخش خواندن آزمون آیلتس دارای سه بخش است و شامل بازه زمانی 20 دقیقه ای برای هر بخش در عین اینکه ماهیت سوال ها معمولا متون دانشگاهی است، اما با طیف وسیع تر سوالات از قبیل "جای خالی" تا "پاسخ کوتاه" به سوالات مدل شده است. هم چنین سوالات به گونه ای طراحی شده اند که  میزان درک شما از متون سنجیده می شود.

                          شنیدن

شنیدن

این دو آزمون در قسمت های زیر مجموعه بخش شنیدن به طور قابل توجهی متفاوت است. آزمون شنیدن تافل بین 40 تا 60 دقیقه طول می کشد، و شما به گزیده ای از کنفرانس های دانشگاهی یا مکالمه های متداول در محیط دانشگاه گوش می دهید. در ضمن این که علاوه بر خلاصه برداری در حین گوش دادن به یک سری سوالات چند گزینه ای پاسخ خواهید دهید.

همان طور که اشاره شد در بخش شنیدن آزمون آیلتس، دانشجویان قادر به پاسخگویی سوالات در حین گوش دادن به مکالمات ضبط شده هستند، به طوری که باید به انواع سوالات و تمرین ها بر مبنای  زمان بندی های متفاوت پاسخ دهند.

نحوه ارزیابی

به بخش صحبت کردن و نوشتن آزمون تافل براساس کلیت و کیفیت حضور شما بر مبنای دایره لغات، سبک نوشتن و گرامر نمره داده می شود. افراد در آزمون آیلتس براساس معیارهای فردی متفاوتی هم چون برخورداری از توانایی منطق ذهنی، رعایت انسجام در تمام موارد آزمون، دستور زبان و تسلط بر متن آزمون سنجیده می شوند. به طور مثال، مقاله ای با ایده های ناب و منطقی اما دستور زبان ضعیف در آزمون تافل نمره بهتری خواهد گرفت، در حالی که مقاله ای با دستور زبان قوی و کلمات متعدد اما ضعیف در ارایه ایده با توجه به معیارهای آیلتس بهتر خواهد بود.

سیستم نمره دهی آزمون آیلتس از بازه 1 تا 9 درجه بندی شده، علاوه بر این نمره کلی از میانگین نمره های جداگانه در هر چهار آزمون محاسبه می شود. نمره کلی به نزدیک ترین نمره در سیستم گرد خواهد شد، به طور مثال اگر نمره کلی میانگین 6.25 باشد،نمره نهایی به 6.5 گرد خواهد شد. تافل آزمونی واحد و مستقل است که بر پایه امتیاز 120 تا بالاتر ارزش گذاری شده است.

سخن آخر، تصمیم به اخذ کدام مدرک دارید، آیلتس یا تافل؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *