با انواع ویزای شینگن آشنا شوید

shengen visa

با انواع ویزای شینگن آشنا شوید

ویزای شینگن شرایط و ضوابطی دارد که مسافران باید از آن‌ها مطلع باشند. حال آنکه این ویزا انواع مختلفی دارد.

در اختیار داشتن ویزای شینگن به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت‌زمان و شرایطی مشخص که ماهیت و هدف  سفر شـما آن را تعـیـین مـی‌کند به هـریـک از کـشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنید. در ادامه با ما همراه شوید تا انواع مختلف این ویزا و مزایا و محدودیت‌های هریک را با هم بررسی کنیم.

ویزای اتحادیه شینگن(USV)

با در دریافــت ایـن ویـزا مـی‌توانیـد هـر ۶ مـاه یـک‌بار به مـدت حـداکـثر ۹۰ روز به کـشـورهای عـضـو اتـحـادیه شـیـنـگن سفر کنید. کشورهای اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فــنلاند، فـرانسه، آلــمان، یـونان، مــجارسـتـان، ایـسـلند، ایـتـالـیا، لـتونـی، لـیــتوانی، لـوکزامبـورگ، مـالت، هــلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس ذیل عضو پیمان شینگن هستند.

با توجه به هدف شما از سفر به این کشورها، یکی از انواع ویزای A ،B یا C  به شما تعلق می‌گیرد.

ویزای نوع A

این ویـــزا نـوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که دریافت آن  به شما اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های محدوده شینگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کنید.

به همراه داشتن این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه‌های محدوده شینگن معتبر است.

ویزای نوع B

ایـن ویـزا نیـز نــوعـی ویـزای تـرانـزیــتی اسـت که بــه هـمراه داشـتن آن به شـما اجازه می‌دهد تا برای مـدت‌زمـان حداکثر ۵ روز از خاک کشوری در ناحیه شینگن عبور کنید.

ویزای نوع C

ویــزای نوع C در واقـع روادیـد کـوتاه‌مـدت است و برای مـدت‌زمـانی که موقع دریافت آن مشخص می‌شود شما حق دارید در کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشید. دریافت‌کنندگان ویزای C بسته به هدف و شرایط سفر خود یکی از ۳ نوع ویزا را دریافت می‌کنند:

 

ویزای شینگن

 

ویزای یک‌بار ورود (Single-entry)

این ویزا فقط برای یک‌بار ورود به یــکی از کـشـورهـای عـضو پیـمان شیـنـگـن اعـتـبار دارد و به‌محض ترک کشوری که به آن وارد شدید اعتبار ویزای شما فارغ از اینکه مدت‌زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی می‌شود.

ویزای دو بار ورود

این ویــزا نیـز شـرایـطـی مـشابه با ویـزای یـک‌بار ورود دارد با ایـن تـفاوت که شـما دو بار اجـازه دارید تا به کشوری در ناحیه شینگن وارد شوید.

به خاطر داشته باشید استفاده از این فرصت (دو بار ورود) در محدوده زمانی مشخصی قابل‌استفاده است.

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

تنها مـحدودیت این ویـزا مـحـدودیت زمـانی است که اعـتبار آن ۹۰ روز به ازای هر ۶ مـاه از سـال است.

زمان این ۹۰ روز به‌مـحض ورود شـما به هـریک از کـشورهای ناحیه شینگن محاسبه می‌شود.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (VLT)

این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌اید یا چند کشور دیگر ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده سفر کنید. صدور این ویزا در شرایط خاص صورت می‌گیرد به‌عنوان‌مثال برای دلایل انسان دوستانه یا مواردی که در شرایط اضطراری اتفاق می‌افتد. این نوع ویزا بیشتر به پناهندگانی که بدون مدارک معتبر وارد ناحیه شینگن شده‌اند اعطا می‌شود.

 

ویزای شینگن

 

ویزای ملی (National Visas)

این ویــزا که از آن با عــنوان ویـزای نـوع D هـم یاد مـی‌شود برای دانـشـجویان، تـجـار یا کسـانی که بـرای مـدت‌زمـان مـشخـصی قصد دارند در ناحیه شینگن اقامت داشته باشند صــادر مـی‌شود. ویـزای نـوع D هـم مـی‌تواند یـک‌بار ورود باشد. ویــزای یک‌بار ورود نوع D بـرای کسانی صادر مـی‌شود که به دلایل مشخـص مانند خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره‌ای تـعــین‌شـده در یکی از کـشورهـای عـضـو ناحیه شینگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازمی‌گردند. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بـدون نیـاز به اخذ روادیـد دیگـری می‌توان به‌ تمامی کـشورهـای ناحیـه شـیـگن بدون محدودیت سفر کرد. برای دریافت ویزای چند بار ورود نوع D باید یکی از شرایط ذیل را داشته باشید:

  • دانشجویان بین‌المللی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای مدتی مشخص ( که کمتر از یک سال است) به ناحیه شینگن سفر می‌کنند.
  • دانشجویان بین‌المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره‌های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. به این گروه ویزای یک‌ساله اعطا می‌شود که برای اقامت بیشتر قابل تمدید است.
  • کار علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر در هریک از کشورهای اتحادیه شینگن. این ویزا با توجه به بررسی سوابق فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود.
  • متخصصانی که باهدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود به ناحیه شینگن سفر می‌کنند. هنرمندان، ورزشکاران یا هر حرفه تخصصی دیگری در این گروه قرار می‌گیرند.
  • موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه شینگن نباشد.

 

 

   اگر قصد ادامه تحصیل در اروپا را دارید، گام اول از همین جا شروع می شود.
فرم ارزیابی رایگان

تحصیل و زندگی در سایر کشورها :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *