شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان | موسسه نادین کاوش

تحصیل-در-آلمان

 

دوره کارشناسی

برای شروع تحصیل در آلمان، متقاضی باید بعد از اخذ مدرک پیش دانشگاهی و داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی برای دوره کالج اقدام کند.

برای متقاضیانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 2011 به بعد گرفته اند بدون قبولی کنکور سراسری امکان پذیرش وجود دارد و برای شروع تحصیل در دوره کالج (که دو ترم است) بسته به کالج، متقاضی باید حداقل تا سطح B1 (یا بعضا تا سطح B2 ) دانش زبان آلمانی داشته باشند. در بعضی از دانشگاه های آلمان، دانشجویان سال دوم دانشگاههای سراسری یا سال سوم دانشگاه آزاد میتوانند مستقیماٌ برای دانشگاه اقدام نمایند و احتیاجی به گذراندن دوره کالج ندارند.

 

 دوره کارشناسی ارشد

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی کلیه دانشگاهها، می توانند برای دوره کارشناسی ارشد با داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی اقدام کنند. دوره کارشناسی ارشد در آلمان 1 تا 2 سال است. و در صورت تغییر رشته می بایست از مقطع پایین تر شروع کنند.

 

 دوره دکترا

متقاضیان تحصیل در دوره دکترا در آلمان، بعد از اخذ مدرک مقطع کارشناسی ارشد می توانند در صورت داشتن رزومه پژوهشی مناسب (مانند داشتن مقاله بین المللی، سابقه شرکت در پروژههای پژوهشی) و داشتن نمره آیتلس 6 (بعضا 6.5) به بالا، اقدام به اخذ پذیرش کنند. تحصیل در دوره دکترا در اغلب دانشگاههای آلمان به زبان انگلیسی است اگر چه آشنایی به زبان آلمانی هم ضروری است. به متقاضیانی که شرایط فوق الذکر را ندارند پیشنهاد می شود که حتماٌ اول دوره فوق لیسانس بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند.

توجه برای متقاضیان تحصیل به زبان آلمانی: متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان آلمانی را در آلمان دارند برای ورود به دانشگاه باید مدرک Testdaf یا DSH داشته باشند. البته متقاضیانی که مدرک ZD (معادل سطح B1) را کسب کنند امکان ادامه آموزش زبان آلمانی در آلمان تا رسیدن به مدارک ذکر شده را دارند (متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند احتیاجی به ارائه مدرک زبان آلمانی را نخواهند داشت).

مدارک مورد نیاز پذیرش

 

مدارک
  • فرم درخواست
  • یک قطعه عکس
  • ترجمه نامه سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر قبولی در کنکور سراسری به وسیله یک مترجم رسمی( قبولی قطعی در دانشگاه دولتی ایران )
  • ترجمه تأیید شده از مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، مدارک تحصیلی
  • شرح حال مختصر شامل اطّلاعات دقیقی درباره ی مقاطع تحصیلی، مدرسه هایی که در آنها درس خوانده اید، آزمون های مهمی که در این مسیر پشت سر گذاشته اید و اطّلاعاتی از این قبیل.
  • مدارک دانشگاهی ( در صورت وجود )
  • مدرک زبان آلمانی و انگلیسی ( سطح مدرک بستگی به دانشگاه و رشته مورد نظر دارد )