مزایای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان | موسسه نادین کاوش

حتما تا به حال راجع به تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان چیزی شنیده اید. شاید دلیل اصلی جستجوی شما همین مورد باشد. اگر صرفا برای آگاهی از میزان شهریه در کشور آلمان، این مقاله را مطالعه می کنید، پیشنهاد ما این است که مستقیما به مقاله "هزینه تحصیل در آلمان" مراجعه کنید. اما، اگر در جستجوی تمامی مزایای تحصیل در آلمان (از جمله شهریه رایگان) هستید، حتما ادامه مطلب را بخوانید.

در آلمان شرایط بسیار خوبی برای یک دوره تحصیل موفق وجود دارد و همانطور که می دانید، تجربه یک دوره تحصیلی موفق، بسته به فاکتورهای زیادیست؛ شرایط زندگی، سطح علمی مراکز، هزینه ها، نوع فرهنگ و ... . شاید به همین دلیل است که سالانه بیش از 250،000 علاقه مند از سراسر جهان برای تحصیل و پژوهش به این کشور سفر می کنند. قطعا تحصیل در آلمان دارای ویژگیهای زیادیست که بسته به نظر فرد ممکن است مزیت یا عیب به حساب بیاید.

در اینجا صرفا به 7 مزیت اصلی تحصیل آلمان و اینکه چرا این کشور به سومین مقصد محبوب در جهان برای ادامه تحصیل تبدیل شده است، اشاره می کنیم:

 

7 مزیت اصلی تحصیل در آلمان

1. سطح آموزش بالا

آیا تا به حال به رتبه بندی دانشگاه های جهان توجه کرده اید (رتبه بندی دانشگاه های کل دنیا براساس کیفیت آموزش)؟  آیا می دانید برای رتبه بندی دانشگاه ها چه فیلترها و بررسی های دقیقی اجرا می شود؟

دانشگاه های آلمان همواره در رتبه های بالای این رده بندی ها، چه در اروپا و چه در جهان، هستند. دلایل بسیاری باعث شده آلمان به این سطح از کیفیت آموزش برسد. از جمله این عوامل میتوان به تنوع بسیار زیاد رشته ها، اساتید مجرب و باتجربه، استفاده از متدهای روز تدریس دنیا و ... اشاره کرد. رتبه بالای یک دانشگاه علامت اعتبار و قدرت آموزشی آن بوده و به تبع مدرک اخذ شده از این دانشگاه هم دارای اعتبار و شناخت بیشتری است ؛ و در نهایت کسی که این مدرک را در رزومه خود دارد، اعتبار آن را با خود به یدک می کشد. پیشنهاد ما این است که قبل از اقدام، حتما لیست دانشگاه های آلمان را مطالعه کرده و چند دانشگاه را مدنظر داشته باشید.

2. آموزش عمل گرا

عملگرایی و نظم، از دیرباز یکی از خسیسه های فرهنگی آلمانی ها به حساب می آمده است. شاید همین، دلیل اهمیت بالای رشته های فنی و حرفه ای در این کشور است. در سیستم آموزشی آلمان هم، این ویژگی به وضوح دیده می شود. در آلمان نوعی دانشگاه بنام "Fachhokhschule"  یا همان دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد که بر خلاف بسیاری کشورهای دیگر، حضور در این دانشگاه ها نیازمند معدل خوب و پشتکار و تلاش زیاد است. برای اینکه شما در یک درس پذیرفته شوید، دیگر فقط حضور فیزیکی در کلاس و امتحان پایان ترم کافی نیست. شرکت در بحث ها، پژوهش ها، کارگاه ها و فعالیتهای فوق برنامه، شما را هم برای آینده کاری درخشان و هم برای یک نمره خوب آماده می کنند.

3. فرصت اشتغال پس از تحصیل

اینجا جایی است که کار سخت شما نتیجه می دهد!

پس از پایان دوره تحصیل با موفقیت و اخذ مدرک خود، دولت به مدت یک سال و نیم به شما اجازه می دهد تا به دنبال کار بگردید.آلمان، کشوری فوق العاده پیشرفته با نرخ بیکاری بسیار پایین (3.4 درصد) نسبت به سایر کشورهای دنیا، حتی اروپا، است.در حال حاضر این کشور شدیدا به دنبال نیروی کار خارجی است و با احتساب تمام این عوامل و سطح آموزشی که شما دیده اید (مخصوصا آموزش عملی)، پیدا کردن کار چالش سنگینی نخواهد بود.

با این حال آلمان هر ساله لیستی تحت عنوان "مشاغل موردنیاز در آلمان" منتشر می کند که در آن بطور اخص، مشاغلی که نیاز مبرم به نیروی کار دارند را، اعلام می کند.

4. تحصیل رایگان

همانطور که در ابتدای مطلب هم گفته شد، این مورد، از اصلی ترین مزایای تحصیل در آلمان است و خیلی از متقاضیان به همین دلیل آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند. "شهریه رایگان" واژه ای است که نمی توان به راحتی از آن گذشت. در ماه اکتبر سال 2014 قانونی از سمت دولت آلمان تمامی دانشگاه های دولتی را موظف کرد که شهریه خود را حذف کنند. الان چندین سال از شروع این قانون می گذرد و بعضی از ایالت ها مجددا شهریه دانشگاه ها را به حالت قبل برگردانده اند؛ برخی شهریه های کمی را وضع کرده اند و بسیاری همچنان مبلغی تحت عنوان "شهریه تحصیلی" دریافت نمی کنند.

برای اطلاع بیشتر از وضعیت هزینه های تحصیلی در آلمان به مقاله "هزینه تحصیل در آلمان" مراجعه کنید.

5. لازم نیست آلمانی یاد بگیرید

همیشه یکی از چالش برانگیزترین موضوعات برای متقاضیان تحصیل در کشورهای غیر انگلیسی زبان، یادگیری زبان آن کشور بوده است.

در بسیاری از کشورها، بدون ارائه مدرک زبان، شما نمی توانید حتی برای پذیرش دانشگاه اقدام کنید (چه برسد به سفارت!!!). یکی از مزایای تحصیل در آلمان ، طیف گسترده رشته های انگلیسی زبان است. یعنی شما نه تنها برای پذیرش به مدرک زبان آلمانی نیاز ندارید، بلکه سفارت هم شما را مجبور به دریافت آن نمی کند.بالاتر از این، میتوانید در کنار درس دانشگاه، زبان آلمانی را در خود کشور آلمان به خوبی یاد بگیرید.

6. اقتصاد قدرتمند

امروزه کمتر کسی است که در مورد قدرت اقتصادی آلمان شبهه و یا بحثی داشته باشد.

آلمان، در حال حاضر، برترین قدرت اقتصادی حوزه یورو بوده و از لحاظ سود ناخالص ملی در رده چهارم جهان قرار گرفته است. اگر قصد دارید پس از پایان تحصیل، ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید، کدام کشور بهتر از چهارمین اقتصاد دنیا و برترین اقتصاد حوزه یورو، میتواند بستر رشد را برای شما فراهم کند؟ اگر بعد از تحصیل، قصد کار در کشور دیگری را داشته باشید، باز هم کشور آلمان، به عنوان سکوی پرتابی قوی شما را به سمت آینده موردنظر خود هدایت می کند.

7. تمام اقوام، تمام ملیت ها

شاید شما هم از دیگران شنیده باشید که مردم آلمان، نژادپرست هستند. این باور معمولا، صرفا از روی تصور بوده و با توجه به مباحث جنگ جهانی دوم و فاشیسم، در ذهن برخی افراد نشسته است. هم اکنون، آلمان از کشورهایی است که دروازه های خود را به روی شهروندان خارجی (چه دانشجو، چه نیروی کار و چه سرمایه گذار) گشوده است. اگر روزی وارد یک دانشگاه آلمانی شوید، تنوع قومی و ملیتی به حدی آشکار است که خودتان هم به این موضوع پی می برید. البته، این نکته هم ناگفته نماند که شما به هر جای جهان که سفر کنید، باید خود را با فرهنگ آن کشور هماهنگ کنید و احتیاط کنید که ناخواسته باعث ایجاد کدورت برای شهروندان آن کشور نشوید.

قطعا مزایای تحصیل در آلمان به این موارد ختم نمی شوند و نکات بسیاری مانند :

  • امکان تغییر رشته پس از یک سال
  • صدور ویزا برای کل طول تحصیل
  •  شرایط زندگی در آلمان
  • و ...

باقی می مانند ولی در نهایت این تصمیم دانشجوست که می تواند آینده او را به بهترین نحو ممکن بسازد.

موسسه نادین کاوش با کادری مجرب و دلسوز، در تمام مراحل اقدام برای تحصیل در آلمان، در کنار شما خواهد بود.

در صورت نیاز به مشاوره، می توانید از مشاوره رایگان نادین کاوش استفاده نمایید.