مزایای تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه | موسسه نادین کاوش

ترکیه ارتباط بسیار خوبی با کشور های غربی دارد. این کشور شاهراه ارتباطی میان آسیا و اروپا است. شهر استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، به تنهایی تاریخی از کشمکش های بین این دو قاره را داراست.

نظام اقتصادی و آموزشی این کشور به سرعت در حال پیشرفت است و آینده بسیار روشن و خوبی در این زمینه دارد. در ترکیه گروه های مختلف قومی در صلح با یکدیگر و در کنارهم زندگی میکنند که دارای ادیان و قومیت های مختلفی اند. همچنین این کشور یکی از امن ترین کشور های منطقه محسوب می شود. مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسیار است که در ادامه به چند مورد از این مزایا اشاره خواهیم کرد.

کیفیت آموزش
 • کیفیت بالای آموزش دانشگاه های ترکیه با توجه به سطح اعتبار جهانی آنها، آموزشی بسیار بالاتر از استاندارد های جهانی ارائه داده می شود. دانشجویان با تکیه بر پرسنل آموزشی موفق و سیستم آموزش و پرورش به روز با ساختار جهانی، به آسانی پله های ترقی را طی کرده و برای زندگی و بازار کار آماده می شوند.
 • میتوانید در لیست دانشگاه های ترکیه، فهرستی از تمامی دانشگاه های این کشور که به تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران رسیده اند را مشاهده کنید.
تجهیزات مدرن و امکانات پردیس ها
 • وجود امکانات و تجهیزات روز دنیا که برای دانشجویان در دانشگاه ها فراهم شده و دانشجویان میتوانند از این امکانت استفاده کنند. کتابخانه ها، آزمایشگاه ها، سالن های آمفی تئاتر، باشگاه های دانشجویی، کارگاه هایی که به آخرین امکانات روز دنیا تجهیز شده اند، و بسیاری امکانات دیگر، در اختیار دانشجویان قرار میگیرد. نظام آموزشی ترکیه همیشه به دانشگاه ها توجه خاصی داشته و خواستار این بوده که در محیط دانشگاه، دانشجویان از آخرین امکانات روز دنیا برخوردار باشند.
برنامه های عملگرا با اعتبار جهانی
 • مدارکی که در دانشگاه های ترکیه به دانشجویان خارجی اعطا میگردد دارای درجه اعتباربالایی بوده و در اکثر کشور های اروپا ،آمریکا و سایر نقاط جهان پذیرفته شده است. مشکلی که بسیاری از دانشجویان ایرانی هنگام اپلای برای دانشگاه های اروپایی با آن روبرو هستند، مسئله معادل سازی و شناسایی مدرک است.

 • دانشگاه های ترکیه بدلیل روابط نزدیک با دانشگاه های اروپا و شرکت در برنامه های انتقال دانشجو از جمله اراسموس پلاس، مدرک شناخته شده تری داشته و پروسه معادلسازی آنها بسیار سریعتر و آسانتر است.
 • امروزه بسیاری از دانشگاه های ترکیه، تکیه بر عملگرایی برنامه های درسی داشته و پردیس های این دانشگاه ها، همچون دانشگاه های اروپایی، دارای مراکز مختلف ورزشی، کارگاه ها و آزمایشگاه های متعدد است.
فرصت های اقتصادی و امنیت شغلی
 • با وجود اینکه ترکیه به عنوان کشوری بسیار توسعه یافته در منطقه حضور جدی دارد، تصویر یک کشور ایمن را برای همگان به نمایش گذاشته است.با توجه به فرصت های شغلی بی شمار داخلی و بین المللی که در مقابل فارغ التحصیلان دانشگاه های ترکیه قرار دارد، عجیب نیست که بسیاری از آنان در مشاغل موردنیاز روز دنیا در سراسر کشور، اروپا و حتی قاره آمریکا، مشغول به کار هستند.

مهمان نوازی و خونگرمی
 • یکی از ویژگی های مشهور مردم ترکیه حس مهمان نوازی و خونگرمی آن ها است. به طوری که دانشجویان خارجی پس از مدتی احساس تعلق کرده و برخلاف برخی کشور ها، که حس نژاد پرستانه ی قوی تری دارند، احساس بیگانگی نخواهند کرد. مردم ترکیه با افرادی که تازه با آنها آشنا شده اند حس دوستانه خوبی دارند و به راحتی با آنها ارتباط برقرار میکنند. 

امکانات رفاهی
 • مسکن، تغذیه، حمل و نقل و ... از اساسی ترین نیاز های هر دانشجویی است. در سیستم استثنایی و توسعه یافته ی ترکیه در بسیاری از دانشگاه ها برای تطبیق سریعتر دانشجو با شرایط حاکم بر این کشور خدمات مشاوره ای ارائه می شود. دانشگاه ها برای اینکه دانشجو بتواند سریعتر با شرایط زندگی در این کشور آشنا شود، خدمات مشاوره خاصی برایشان در نظر گرفته اند که دانشجویان خارجی می توانند از این امکان استفاده و از خدمات مشاوره بهره مند شوند.
زبان تحصیل
 • در دانشگاه های ترکیه میتوانید به دو زبان ترکی و انگلیسی تحصیل کنید.
 • تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه داده می شوند، بسیار زیاد بوده و تنوع آنها، قطعا پاسخگوی شخصیت و علاقه شما خواهد بود.
 • مزیت دیگر تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی این است که در صورت ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی به انگلیسی، نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت.