14 دانشگاه قدیمی دنیا

تحصیل در خارج از کشور | موسسه نادین کاوش

14 دانشگاه قدیمی دنیا

بعضی از ما سعی می کنیم سن خود را همانطور که بیشتر می شود پنهان کنیم، اما این در مورد دانشگاه ها صدق نمیکند، بلکه آنها را با افتخار در هر فرصتی و به دلایلی نشان می دهد. اگر چه اولین دانشگاه ها به لحاظ مدرن بسیار متفاوت بودند - به خصوص به این دلیل که آنها معمولا مردان را پذیرفتند - آنها سرآغاز آموزش را،  به آن شکلی که ما امروزه آن را می شناسیم، مشخص کردند،.

در اینجا فهرستی از قدیمی ترین دانشگاه های "همچنان فعال" در جهان را برای شما نام می بریم:

 

UNIVERSITY OF PERUGIA, 1308

 
دانشگاه پروجیا (ایتالیا) :

یکی از دانشگاه های اولیه، دانشگاه Perugia است که در سال 1308 تاسیس شد و بلافاصله توسط پاپ کلمنت پنجم در آن زمان به رسمیت شناخته شد. این دانشگاه، قبل از آن، به عنوان یک محل تحصیل وجود داشت، اما این رسمیت، آن را به یک "studium generalale" تبدیل کرد. پاپ های متعددی در داخل این دانشگاه به تحصیل پرداخته اند و همچنین افرادی مانند لوکا پاسیولی، پدر حسابداری، به عنوان مدرس، در آن مشغول بوده اند.

امروزه این دانشگاه حدود 28000 دانشجو را در خود جای داده است.

 

 

SAPIENZA UNIVERSITY OF ROME, 1303

 
دانشگاه ساپینزا رم (ایتالیا) :

 با توجه به تاریخ تاسیس آن، هیچ جای تعجبی نیست که دانشگاه ساپینزا رم سهم بسزایی از برندگان جایزه نوبل را در فارغ التحصیلان و مدرسین خود جای داده است. علاوه بر جایگاه دوازدهم در قدیمی ترین دانشگاه های..دنیا، ساپینزا اولین دانشگاه مذهبی دنیا بوده است که توسط پاپ بونیفاس هشتم ساخته شده

 

 

COMPLUTENSE UNIVERSITY OF MADRID, 1293

 
دانشگاه کامپلوتنس (اسپانیا) :

دانشگاه Complutense در مادرید بزرگترین و یکی از  معتبر ترین دانشگاه های اسپانیا است که فارغ التحصیلان آن شامل سیاستمداران، نویسندگان و دانشمندان مشهور دنیا هستند.

در سال 1785 این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه هایی بود که اعطای مدرک دکتری به زنان را اجرایی کرد.

 

 

UNIVERSITY OF COIMBRA, 1290

 
دانشگاه کوایمبرا (پرتغال) :

دویست سال پس از تاسیس اولین دانشگاه، دولت پرتغال تصمیم به احداث دانشگاه کوایمبرا گرفت. البته در ابتدای کار این دانشگاه در لیسبون، پایتخت کشور، قرار داشت و پس از چندین بار جابجایی بالاخره در شهر کوایمبرا، در مرکز کشور قرار گرفت. ظرفیت پذیرش دانشجو 24000 نفر است و هزاران دانشجوی خارجی هر ساله در این دانشگاه پذیرش می گیرند. به لطف قدمت و محیط فوق العاده، این دانشگاه در سال 2013، در لیست فهرست میراث جهانی یونسکو، قرار گرفت.

 

 

UNIVERSITY OF MACERATA, 1290

 
دانشگاه مارکراتا (ایتالیا) :

این دانشگاه در شهر مارکه، در منطقه مارکراتا، در مرکز ایتالیا واقع شده و دارای بیش از 11،000 دانش آموز در هفت دانشکده است.

تمرکز اصلی دانشگاه ماکراتا،  بر علوم انسانی و علوم اجتماعی است.

 

 

UNIVERSITY OF VALLADOLID, 1241

 
دانشگاه وایادولید (اسپانیا) :

حرکت به سمت شرق به اسپانیا، ما را به دانشگاه وایادولید می رساند. این دانشگاه در منطقه ای تاسیس شد که، در حال حاضر، منطقه خودمختار کاستیا و لئون نام دارد، و امروزه هفت دانشگاه در سراسر این منطقه در حال فعالیت هستند. در زمان تولد این دانشگاه، اسپانیا هنوز به عنوان موجودیت سیاسی که الان به آن تبدیل شده، وجود نداشت؛ بنابراین، این دانشگاه تغییرات زیادی را در طول زمان دیده است.

 

 

UNIVERSITY OF SIENA, 1240

 
دانشگاه سینا (ایتالیا) :

سینا یک شهر کوچک است، به طوری که 20،000 دانشجوی مشغول به تحصیل در دانشگاه این شهر، تقریبا نیمی از جمعیت آن را تشکیل می دهد.

جمعیت دانشجویی دانشگاه در سال 1321، پس از آنکه تعدادی از دانشجویان دانشگاه بولونیا بعد از اعتراضات گسترده، به دانشگاه سینا منتقل شدند، به شدت افزایش یافت .

 

 

UNIVERSITY OF NAPLES FEDERICO II, 1224

 
دانشگاه ناپل (ایتالیا) :

دانشگاه ناپل فدریکو دوم، که در سال 1224 تأسیس شده است، هفتمین دانشگاه قدیمی جهان و سومین در کشور ایتالیا است. همچنین، دانشگاه ناپل قدیمی ترین دانشگاه دولتی در سطح جهان است. دانشگاه به دستور فردریک دوم، امپراتور مقدس روم، ساخته شده و هیچ گونه اتصالی به کلیسا نداشت، که این امر، در آن زمان، پدیده ای نادر بود.

 

 

UNIVERSITY OF PADUA, 1222

 
دانشگاه پادوا (ایتالیا) :

دانشگاه پادوا در واقع موجودیت خود را به دانشگاه بولونیا مدیون است، از آنجایی که تعدادی از معلمان و دانش آموزان این دانشگاه به لحاظ ایدئولوژیک احساس محدودیت می کردند، تصمیم به ایجاد یک دانشگاه جدید که در آن آنها آزادی فکری بیشتری داشته باشند، گرفتند. لیست فارغ التحصیلان و کارکنان سابق این دانشگاه شامل ستاره شناسان معروف کوپرنیک و گالیله می باشد.

 

 

UNIVERSITY OF CAMBRIDGE, 1209

 
دانشگاه کمبریج (انگلستان) :

یکی از دانشگاه های برجسته جهان، دانشگاه کمبریج است. این دانشگاه هنگامی که تعدادی از محققان دانشگاه آکسفورد تصمیم به ترک آنجا کردند، تاسیس شد.

در حال حاضر، بیش از 800 سال بعد، کمبریج از لحاظ بورس تحصیلی و کمک هزینه در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارد (که دارای بزرگترین جایزه دانشگاهی در خارج از ایالات متحده آمریکا). همچنین دارای یک پردیس بسیار زیبا و شگفت انگیز است.

 

 

UNIVERSITY OF SALAMANCA, 1164

 
دانشگاه سالامانکا (اسپانیا) :

دانشگاه سالامانکا اولین دانشگاهی بود که در سرزمینی، که اکنون به اسپانیا تبدیل شده، ساخته شد و مانند دانشگاه والادولید، این دانشگاه نیز در کاستیل و لئون واقع شده است. در حالی که ریشه های آن کمی مبهم است، تدریس در این محل، در حدود سال 1094 میلادی شروع شد و در سال 1164 توسط پادشاه لئون به رسمیت شناخته شد. یکی از بحث های ویژه ای که در میان دیوارهای دانشگاه سالامانکا رخ داده است، درباره کریستف کلمب بود؛ اول اینکه آیا سفر پیشنهادی وی به غرب، از اسپانیا امکان پذیر است، و دوم اینکه او و مردانش چگونه باید با بومیان آمریکا رفتار می کردند.

 

 

UNIVERSITY OF OXFORD, 1096

 
دانشگاه آکسفورد (انگلستان) :

در حالی که برخی از قدیمی ترین دانشگاه ها درمورد دوران تاسیس خود اختلاف نظر دارند، حداقل روشن است که دانشگاه آکسفورد اولین دانشگاه در دنیای انگلیسی زبان ها بوده است - اگر چه آن هنگام درس ها احتمالا به لاتین تدریس می شده است. در سال 1167، هنگامی که هنری دوم دانشجویان انگلیسی را از تحصیل در دانشگاه پاریس منع کرد، این دانشگاه از نظر تعداد دانشجو و اهمیت، افزایش چشمگیری یافت.

 

 

UNIVERSITY OF BOLOGNA, 1088

 
دانشگاه بولونیا (ایتالیا) :

گرچه فردریک اول، در سال 1158 جواز سلطنتی را به دانشگاه اعطا کرد، اما ریشه های دانشگاه بولونیا را می توان تا سال 1088 دنبال کرد. برای سال های زیاد، دانش آموزان تنها می توانستند حقوق بشر و حقوق مدنی را مطالعه کنند. این دانشگاه دانته را به عنوان یکی از استادان سابقش حساب می کند و به نظر می رسد که دانشگاه از گذشته تا کنون، بطور ثابت و پایدار، کیفیت خود را حفظ کرده است. روزنامه ایتالیایی La Repubblica اغلب این دانشگاه را در رتبه علمی اول در ایتالیا رده بندی می کند.

 

 

UNIVERSITY OF AL-KARAOUINE, 859

 
دانشگاه القرویین (مصر) :

طبق رکورد جهانی گینس، این دانشگاه  "قدیمی ترین موسسه آموزشی موجود و مداوم در جهان" نامیده شده است. دانشگاه الکراوین، که همچنین به عنوان دانشگاه القرویین شناخته می شود، توسط فاطمه الفیری در سال 859 میلادی در شهر فس در کشور مراکش، به عنوان یک مسجد جامع با مدرسه همراه آن، ساخته شد. دانشگاه  امروز هم وجود دارد، و دروسی از جمله مطالعات اسلامی، علوم حقوقی، فقه مقایسه، و سایر موضوعات را ارائه می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *