امتناع از صدور روادید دانشجویی برای ایرانیان در آمریکا

امتناع از صدور روادید دانشجویی برای ایرانیان در آمریکا

امتناع از صدور روادید دانشجویی برای ایرانیان در آمریکا

تحصیل در آمریکا روز به روز برای دانشجویان ایرانی دشوارتر می‌شود. بسیاری از دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، به ناگزیر از تحصیل در آمریکا صرف‌نظر کرده و جذب دانشگاه‌های اروپا می‌شوند.به دلیل امتناع دولت آمریکا از صدور روادید برای دانشجویان ایرانی، تعداد محصلان ایرانی در این کشور، در بازه شش ماه گذشته، نسبت به سال قبل بیست و سه درصد کاهش داشته است.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و قطع روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور، تحصیل در آمریکا برای محصلان ایرانی فقط از راه های غیر مستقیم ممکن بود.
 
خبرگزاری رویترز در مورد این سیاست جدید، عنوان کرد: “قصد دولت آمریکا از اجرای این سیاست، اجبار محصلان ایرانی به بازگشت به کشور خود و ایجاد نوعی از موازنه سیاسی می باشد.”اما به نظر می رسد آمریکا از این سیاست خود ناامید شده و به همین دلیل در صدور روادید برای دانشجویان ایرانی مانع تراشی می کند.
تعداد دانشجویان ایرانی که از ابتدای سال 2018 تا کنون وارد دانشگاه های آمریکا شده اند، کاهش چشمگیری داشته است و به نسبت سال قبل 355 نفر (23 درصد) کمتر شده، که در مقایسه با دانشگاه های سایر  کشورهای جهان، افت چشمگیری داشته است.

 

به نقل از رویترز، نمایندگان سیاسی آمریکا با استناد به موضوع “امنیت ملی”، از صدور روادید تحصیلی برای ایرانیان، امتناع می ورزند. در همین حال، تعداد ایرانیانی که در اروپا به ادامه تحصیل می پردازند، افزایش بسیاری پیدا کرده است.به طور مثال کشور هایی از جمله آلمان و اسپانیا شاهد افزایش چشم گیری در سهم خود از دانشجویان ایرانی بوده اند.

به عنوان نمونه تعداد متقاضیان ایرانی تحصیل در دانشگاه اوپسالا در سوئد در سال جاری ۱۳۵ نفر بیش از سال ۲۰۱۶ بوده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *