با نوآورترین دانشگاه‌های جهان آشنا شوید!

با نوآورترین دانشگاه‌های جهان آشنا شوید

با نوآورترین دانشگاه‌های جهان آشنا شوید!

این نتیجۀ پژوهشی بود که از سوی خبرگزاری رویترز پس از بررسی وضعیت نزدیک به ۶۰۰ دانشگاه و موسسۀ عالی آموزشی جهان منتشر شد.

در این پژوهش برای دسته‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی آموزشی، به شاخص‌های متعددی از جمله پیشرفت قابل توجه در موضوعات علمی، ابداع فناوری‌های جدید و ثبت بیشترین شمار اختراع در سطح جهانی، ثبت بیشترین مقالۀ علمی در نشریات معتبر بین‌المللی، مرجع قرار گرفتن نوآوری‌ها و تحقیقات علمی توسط دیگر دانشگاه‌ها و مراکز علمی، همچنین بیشترین تاثیرگذاری بر بازار صنایع جدید توجه شده است.

بر این اساس، دانشگاه استنفورد در ایالت کالیفرنیا به دلیل روند پیوستۀ انجام اختراعات و تحقیقات که اغلب نیز به عنوان مرجع مورد استفادۀ دیگر دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند، بار دیگر رتبۀ برترین دانشگاه نوآور دنیا را از آن خود کرد.

رتبۀ دوم در این جدول، به انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT) تعلق گرفت و دانشگاه هاروارد نیز سوم شد.

این چهارمین سال پیاپی است که این سه مرکز علمی-دانشگاهی آمریکا به ترتیب سه جایگاه اول را در این جدول رتبه‌بندی در اختیار می‌گیرند.

دیگر یافتۀ این پژوهش اینکه دانشگاه‌های آمریکا همچنان در موضوع نوآوری در جهان پیشرو هستند؛ به طوری که از ۲۰ جایگاه اول در این رده‌بندی تنها ۷ جایگاه به دانشگاه‌ها و موسسات علمی غیر آمریکایی تعلق گرفته است.

فهرست 20 دانشگاه برتر دنیادر بخش نوآوری

ردیفکشوردانشگاه
   1آمریکادانشگاه استنفورد
   2آمریکاانستیتوتکنولوژی ماساچوست
   3آمریکادانشگاه هاروارد
   4آمریکادانشگاه پنسیلوانیا
   5آمریکادانشگاه واشنگتن
   6آمریکاسامانه دانشگاه تگزاس
   7بلژیکدانشگاه کاتولیک لون
   8بریتانیاامپریال کالج لندن
   9آمریکادانشگاه کارولینای شمالی-چیل هیل
   10آمریکادانشگاه وندر بیلت
   11کره جنوبی(KASIT) دانشگاه علم و صنعت کره
   12سوئیس(EPFL) دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان
   13کره جنوبی(POSTECH) دانشگاه علم و صنعت پوهانگ
   14آمریکادانشگاه کالیفرنیا
   15آمریکادانشگاه کالیفرنیا جنوبی
   16آمریکادانشگاه کرنل
   17آمریکادانشگاه دوک
   18آمریکادانشگاه کمبریج
   19آمریکادانشگاه  جانز هاپکینز
   20آمریکادانشگاه توکیو

 

در این فهرست صد تایی، در مجموع ۴۸ دانشگاه در کشور آمریکا قرار دارند و پس از این کشور، آلمان و ژاپن هر کدام با ۹ دانشگاه مشترکا رتبۀ دوم را به خود اختصاص داده‌اند. کرۀ جنوبی نیز با ۸ دانشگاه در جایگاه سوم قرار دارد.

وضعیت دیگر کشورها در این فهرست صد تایی به این شرح است: چین، فرانسه و بریتانیا هرکدام ۵ دانشگاه، سوئیس ۳ دانشگاه، بلژیک و کانادا و هلند هرکدام ۲ دانشگاه، دانمارک و سنگاپور نیز ۱ دانشگاه.

نگاه به وضعیت دانشگاه‌ها بر اساس منطقۀ جغرافیایی آنها نیز نشان می‌دهد که هر ۴۸ دانشگاه آمریکاییِ این فهرست در آمریکای شمالی مستقر هستند، ۲۷ دانشگاه نیز در اروپا، ۲۳ دانشگاه در آسیا و درنهایت ۲ دانشگاه در خاورمیانه قرار دارند.

مقایسه یافته‌های امسال با سال‌های گذشته دو رویداد جدید را نیز نشان می‌دهد.
اول اینکه در اروپا نگرانی‌ها از پیامدهای برکسیت باعث شده که استقبال پژوهشگران از کار در دانشگاه‌های بریتانیا در مقایسه با گذشته کمتر شود و دوم، شمار دانشگاه‌های چینی که امسال وارد مجموعه صد دانشگاه برتر جهان شده‌اند در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است.

 

منبع: EURONEWS

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *