۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاه های ایران و اتحادیه اروپا

موسسه نادین کاوش

۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاه های ایران و اتحادیه اروپا

  • رییس دانشگاه علم و صنعت از انعقاد ۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاههای ایران با اتحادیه اروپا خبر داد و گفت‌:

در اردیبهشت ماه سال آینده دانشگاه علم و صنعت، میزبانی دانشگاه های بزرگ آلمان را به منظور توسعه روابط علمی، به عهده خواهد شد.

  • دکتر ذاکری در نهمین "نشست سراسری معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری" که امروز (یکشنبه‌) در دانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است، این دانشگاه را به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های علمی بین دو کشور ایران و آلمان توصیف کرد و در این باره خاطر نشان کرد:

دانشگاه علم و صنعت ایران جزو دانشگاه‌هایی است که برنامه‌های راهبردی خود را طی سه دوره تجربه کرده و امروز در چهارمین دوره اجرایی این برنامه راهبردی هستیم که توسعه ارتباط بین‌الملل، دیپلماسی علمی، حرکت همزمان با دانشگاه‌های برتر کشور در عرصه‌های مختلف را مد نظر قرار داده‌ایم و پس از اینکه از سوی وزارت علوم به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های بین دانشگاه ایران و آلمان انتخاب شدیم، ارتباط با دانشگاه‌های کشور آلمان را شروع کردیم.

موسسه نادین کاوش

  • وی همچنین در ادامه اظهاراتش، بیان کرد:

ما طی سه سال گذشته فعالیت‌های متعددی با دانشگاه‌های آلمان در عرصه‌های علمی آموزشی داشته‌ایم و نتایج قابل قبولی نیز به دست آمده است که نمونه آن را در نشست اسفند ماه سال گذشته دانشگاه‌های مشترک دو کشور شاهد بودیم و اصرار داریم دیپلماسی علمی بین دانشگاه‌ها شکل بگیرد چراکه این تعامل می‌تواند پویایی را در مجموعه‌های علمی دانشگاهی ایجاد کند.

  • رئیس دانشگاه علم و صنعت خاطر نشان کرد:

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تعامل در فعالیت‌های علمی دانشگاه‌های داخلی با خارجی، برقراری پروژه‌های مشترک بین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و به خصوص ایجاد پویایی در عرصه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های داخل است، چرا که در این روابط از توانمندی‌های مشترک اجرایی خارجی و داخلی به بهترین نحو استفاده می‌شود.

به گونه‌ای که ما این امر را طی دو سال گذشته با جدیت کامل پیگیری کردیم و قراردادهای خوبی را با کشورهای خارجی منعقد شد که به عنوان مثال یک دانشگاه را از کشور آلمان برای توسعه همکاری‌های مشترک انتخاب کردیم و در قالب این امر دو شرکت تجاری وارد فعالیت شده است و انتقال فناوری به داخل را انجام داده‌اند.

موسسه نادین کاوش

  • ذاکری همچنین یادآور شد:

برقراری روابط بین‌المللی دانشگاه‌های داخل با کشورهای خارجی زمینه‌ای برای انتقال فناوری و تجاری سازی محصول در داخل کشور را فراهم می‌کند و دانشگاه‌ها نقش خود را در این زمینه می‌توانند به بهترین نحو ایفا کنند.

به گونه‌ای که ما در سال ۹۶ علاوه بر برگزاری روز علم آلمان در ایران تعداد قابل توجهی از رؤسای دانشگاه‌های داخل با دانشگاه‌های آلمان در کشور آلمان در قالب یک اجلاس مشخص شد و راهکارهای خوبی برای تعریف پروژه‌های مشترک بین دو کشور فراهم شد. به گونه‌ای که ۲۲ پروژه در سطح ملی بین دانشگاه‌های ایران و کشورهای اروپایی تعریف شد و تلاش داریم این روند با کشورهای دیگر پیش گرفته شود.

  • وی در پایان خاطر نشان کرد:

ما تلاش داریم بتوانیم اردیبهشت ماه سال آینده میزبان هیأتی از کشور آلمان در داخل کشور باشیم و در این نشست نیز روند شکل‌گیری فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را تقویت کنیم.

برگرفته شده از وب سایت ایسنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *