بورسیه ایتالیا

بورسیه ایتالیا

بورسیه ایتالیا

بورسیه چیست؟

به طور پیش فرض، بورسیه عبارت از کمک هزینه‌ای ست که نهاد خاصی (مثلا دولت‌ها، دانشگاه‌ها و غیره) در راستای کمک به هزینه‌های تحصیل افرادی و لزوما در قبال شرایط خاصی متقبل می‌گردند.

نمونه‌هایی این شرایط خاص از این قرارند:

 •   به طور کلی ماهیتی علمی/تحصیلی داشته،
 • بر مبنای سوابق و شایستگی‌های تحصیلی دانشجو ارائه شده،
 • پوشش تمامی هزینه ها را داشته،
 • لزوما مورد تمام مقاطع و رشته‌های تحصیلی نمی‌باشند،
 • گاهی تعهدات خدمتی و حرفه ای در قبال خود ایجاد می‌نمایند
 • و در نهایت به شدت رقابتی بوده و متقاضیان کم شمار و گزینش شده‌ از پس گزینش‌های سختگیرانه‌ای را شامل می‌گردند.
 

 

اگر بورس تحصیلی شامل شما نشد؟

اگر شما از شرایط برخورداری از این بورسیه‌ها برخوردار نیستید، در کشور ایتالیا علاوه بر این گونه بورسیه‌ها امکان درخواست نوع دیگری از کمک هزینه نیز وجود دارد که توسط "نهاد حق تحصیل دانشگاهی" هر استانداری ارائه می‌گردد.این نوع بورسیه، تقریبا به همه مقاطع تعلق میگیرد، پوشش نیمی از هزینه‌ها ( و نه همه آن) را داشته و از همه مهم‌تر بجای سوابق تحصیلی بر میزان توان مالی شما برای پرداخت هزینه‌های تحصیل بنا شده است.

ارزش آن حدود 5000 یورو در سال بوده و تحت شرایطی سال به سال قابل تمدید می‌باشد.

 

بورسیه استانی  DSU

واژه DSU مخفف عبارت Diritto allo studio universitario میباشد و به معنای حق تحصیل در دانشگاه است و ایتالیا این بورسیه را به دانشجویانی میدهد که از نظر سطح درامد پایین هستند و بیشتر به کشورهای جهان سوم تعلق میگیرد تا دانشجویان به خاطر نداشتن هزینه تحصیل از ادامه تحصیل محروم نشوند.

بورس استانی در کشور ایتالیا بورسیه ای می باشد که برای دانشجویانی که از نظر مالی مشکل دارند و قشر کم درآمد جامعه هستند در نظر گرفته می شود.

این بورسیه در استان های مختلف با اسم های متفاوت می باشد که در کل همه آن ها یکی بوده و براساس هر استان اسم گذاری شده است.

 

مبلغ بورس چقدر است؟

میزان مبلغ بورس به طور میانگین سالیانه 5200 یورو است که طی دو قسط (قسط اول در ماه دسامبر یا ژانویه، قسط دوم در ماه جون یا جولای) به دانشجو داده می شود که اگر خوابگاه ثبت نام کنید، سالیانه 1300 تا 1500 یورو از مبلغ 5200 یورو کسر می گردد.

یا به عبارتی دیگر، در صورت برنده شدن بورس استانی، دانشجویان از پرداخت شهریه معاف می شوند (از 50% تا 100%) و خوابگاه رایگان به دانشجو تعلق میگیرد ، در صورتی که خوابگاه به دانشجو تعلق نگیرد با هماهنگی با اداره بورس می تواند ماهیانه مبلغی به عنوان اجاره خانه از اداره بورس دریافت کند.

همچنین یک یا دو وعده غذای رایگان یا با تخفیف در روز و نیز سالیانه بین 1800 تا 2200 یورو پول نقد ( این مبلغ با توجه به هر استان متفاوت است) دریافت نماید.
بنابراین ارزش سالیانه بورس استانی حدود 9000 هزار یورو است.

 

نکات تکمیلی:

یکی از ویژگی های بورسیه استانی که در طی دو قسط پرداخت می شود این است که برای دانشجویان ترم اول، دو ماه بعد از اقامت و تحصیل در ایتالیا، جواب قبول شدن در بورس معلوم خواهد شد. به همین دلیل توصیه ما به دوستانی که می خواهند برای این بورس اقدام کنند، این است که طی دو تا سه ماه 7000 یا 8000 یورو همراه خودشان داشته باشند. البته این شرایط برای دانشجویان ترم دو صادق نیست.

برای اخذ بورسیه در مقطع ارشد، تا زمانی که 150 یورو (پول پیش ثبت نام) به حساب دانشگاه واریز نشود امکان شروع کار نیست. اگر تعداد واحدی که باید در قبال این بورسیه پاس کنید را، تا 10 آگوست پاس نکنید قسط دوم بورس سال بعد و در نهایت بورسیه برای سال های بعد را دریافت نخواهید کرد ولی در صورت پاس نکردن واحدها قسط اول را از شما پس نخواهند گرفت.

حداکثر سن برای اخذ بورسیه 35 سال و حداقل سن 16 سال می باشد.
ضمنا همزمان بورس علمی و تحصیلی تعلق نمی گیرد، باید پس از پذیرش، از یکی از بورسهای تعلق گرفته انصراف داد.

 

مدارک لازم برای دریافت بورسیه:

تقریبا در هر استان مدارک درخواست شده یکسان است که 2 مورد از مهمترین آنها عبارتند از :

 •  فیش حقوقی سرپرست خانواده
 •  اجاره نامه رسمی

موسسه نادین کاوش

1-هدف از اعطای بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

 • هدف از اعطای بورسیه استانی ایتالیا صرفا تسهیل در امر زندگی دانشجویی دانشجویان کم درامد و کمک مالی به دانشجویانی است که در تامین هزینه های تحصیلی و زندگی خود با مشکلات مالی روبرو هستند.
 • متقاضیان این نوع بورسیه را عمدتا دانشجویان کشورهای جهان سوم یا کشورهایی با درامد اقتصادی پایین تشکیل می دهند.

 

2-بورسیه استانی به چه مقاطع و چه رشته هایی تعلق میگیرد؟

 • بورسیه استانی به تمامی رشته های تحصیلی و تمامی مقاطع لیسانس،فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای دولتی و برخی دانشگاه های خصوصی تعلق میگیرد.
 • بورسیه علاوه بر دانشجویان رشته های دانشگاهی به دانشجویانی که در اکادمی های هنری دولتی و کنسرواتوارهای موسیقی دولتی مشغول به تحصیل باشند نیز تعلق می گیرد.

 

3-ایا برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا به رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی و مقالات علمی نظیر isiو… نیاز است؟

 • خیر. برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا به هیچ عنوان داشتن مقالات علمی و رزومه تحصیلی یا کاری مطرح نیست و صرفا با ارایه مدارک مالی مربوط به سرپرست خانواده و وضعیت معیشتی و سکونت می توان از بورسیه تحصیلی بهره مند گردید.

 

4-ایا زبان تحصیلی رشته دانشگاهی در اخذ بورسیه استانی ایتالیا موثر است؟

 • خیر.شرایط بورسیه استانی ایتالیا برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی مشغول به تحصیل می شوند کاملا یکسان است.

 

 

۲ دیدگاه

 1. Bahareh.prz

  ایا واقعا میشه بورسیه بشیم ؟برای رشته گرافیک کامپیوتر؟

  1. احمدرضا عظیمی زاده

   بله. در بورسیه های استانی ملاک سطح درآمد خانواده هست و کاری به رشته و مقطع ندارند. اما در مورد بورسیه های علمی شرایط خاصی وجود داره که برای هر نفر و رشته متفاوت هست. پیشنهاد میکنم حتما با مشاورین ما تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی رایگان رو پر کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *