بورسیه ایتالیا

تحصیل در ایتالیا | موسسه نادین کاوش

معرفی بورس استانی ایتالیا (DSU)

بورس استانی نوعی بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا میباشد که برای دانشجویانی که از نظر مالی مشکل دارند و قشر کم درآمد جامعه هستند ارائه میشود. این بورس در استان های مختلف با اسم های متفاوتی شناخته شده است که در کل همه آنها یکی بوده و فقط بر اساس هر استان اسم گذاری شده است بر فرض مثال بورس استانی میلان DSU یا بورس استانی بولونیا ERGO و ... می باشد.

کلیه مدارک خواسته شده برای این بورس مشابه یکدیگر است و بهترین و مفید ترین راه برای اطلاع از روند و جزئیات بورس هر استان، دادن ایمیل به سازمان بورس استان مربوطه میباشد. برای پیدا کردن ایمیل سازمان بورس فقط کافیست به دانشگاهی که پذیرش گرفته اید ایمیل بزنید و بپرسید، که شما را بطور کامل راهنمایی کنند.

در صورت قبول شدن بورس، شما از پرداخت شهریه معاف می شوید و همچنین خوابگاه به شما تعلق میگیرد که میتوانید با هماهنگی های لازم با سازمان بورس، پول خوابگاه را گرفته و خودتان خانه دلخواهتان را اجاره کنید یا در همان خوابگاهی که داده میشود بمانید همچنین ژتون سلف و مقداری پول به عنوان کمک هزینه به شما داده خواهد شد.

مبلغ بورس و نحوه پرداخت

میزان مبلغ بورس تقریبا در همه جا یکسان است که با اندک تغییری در مبلغ شاید دو یا سه درصد کم و زیاد میشود.

اگر بخواهید مبلغی را به صورت میانگین در نظر بگیرید، 5000 یورو در سال را پیش بینی کنید که با حذف هزینه خوابگاه و ژتون، در نهایت 2,000 تا 2,200 یورو به طور سالیانه برای دانشجو به عنوان کمک هزینه باقی می ماند، در ضمن مبلغ این بورس جدا از شهریه هست یعنی شهریه شما به طور جداگانه محاسبه میشود.

راجع به مبلغ بورس هم باید در نظر بگیرید که در دو قسط به شما پرداخت میشود و کل مبلغ بورسیه را به صورت یکجا دریافت نخواهید کرد.

معمولا اطلاعات مربوط به بورس در ماه جولای همان سال منتشر میشود که داخل آن مدارک مورد نیاز، ددلاین ها، نحوه ثبت نام و کلیه موارد با تمام جزئیات داخل سایت بورس هر استان توضیح داده میشود.

همزمان با شروع اخذ پذیرش، برای افرادی که شرایط بورس را دارا باشند، نسبت به دریافت بورسیه اقدام خواهد شد. منظور از شرایط، داشتن وضعیت علمی قابل قبول و یا نداشتن شرایط اقتصادی لازم برای ادامه تحصیل میباشد که در این حالات در اکثر موارد نتیجه بورس همزمان با صدور پذیرش، مشخص خواهد شد.

بورسیه استانی ایتالیا (کمک هزینه زندگی)
  • در معرفی این بورس باید گفت : بورسی است که به دانشجویانی که از لحاظ مالی مشکل دارند و جز قشر کم درامد جامعه هستند تعلق می گیرد.
  • تقریبا در هر استان مدارک درخواست شده یکسان است که 2 مورد از مهمترین آنها عبارتند از :
    • فیش حقوقی سرپرست خانواده
    • اجاره نامه رسمی

در صورت دریافت بورس استانی ،دانشجویان از پرداخت شهریه معاف می شوند (از 50% تا 100%) و خوابگاه رایگان به دانشجو تعلق میگیرد. در صورتی که خوابگاه به دانشجویی که شامل بورس شده است تعلق نگیرد، با هماهنگی اداره بورس استان می تواند ماهیانه مبلغی به عنوان اجاره خانه دریافت کند. همچنین میتوانید یک یا دو وعده غذای رایگان یا با تخفیف که سالیانه بین 1800 تا 2200 یورو می شود را نقدا ( این مبلغ با توجه به هر استان متفاوت است) دریافت کند.

ارزش سالیانه بورس استانی حدود 5000 یورو است.

قابل ذکر است که مبلغ نقدی در دو قسط به دانشجو پرداخت می شود:

  • قسط اول در ماه دسامبر یا ژانویه
  • قسط دوم در ماه ژوئن یا جولای