لوگو نادین کاوش
پخش ویدئو
پرچم ایتالیا
ITALY

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا 2023📚 بررسی هزینه‌ها+مدارک

ایتالیا یکی از مراکز آموزشی و فرهنگی مهم جهان است که بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی این کشور تحصیل خود را ادامه دهند. شهرت دانشگاه‌های پزشکی این کشور باعث شده است تا بسیاری از افراد برای مهاجرت تحصیلی به آن اقدام کنند. اگر شما نیز نیز به تحصیل پزشکی در ایتالیا علاقه دارید، برای اطلاع از شرایط و هزینه آن تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تصویر اسلایدر اصلی

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

زندگی و تحصیل در ایتالیا به ‌دلیل غذاهای بی‌نظیر و تاریخ و فرهنگ غنی آن هیجان‌انگیز است اما اگر بخواهید به آرزوی پزشک بودن خود با تحصیل در یکی از دانشگاه‌های این کشور برسید، از مزایای زیاد دیگری نیز برخوردار خواهید شد. از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

پذیرش بسیار آسان و تنها به ‌شرط قبول شدن در آزمون IMAT

هزینه تحصیل و زندگی پایین‌تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی

امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و با قدمت بیش از 500 سال

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

دریافت مدرک معتبر در سرتاسر اروپا و آمریکا

شانس پذیرش بالا برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

ایتالیا با زیبایی هایش شما را محصور می کند.

لیست دانشگاه‌ها

لوگو دانشگاه پلی تکنیک میلان
دانشگاه پلی تکنیک میلان
شهر: میلان

رتبه جهانی

137
الف

پاسخی به سوالات متداول

کشور ایتالیا این موقعیت را برای شما فراهم میکند که تحصیل خود را در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران، در حوزه شینگن با کم ترین هزینه، امکان استفاده از بورسیه و برخورداری از تخفیف شهریه و شروع کنید.

متقاضیان میتوانند در حوزه رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هم با به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی با حداقل سطح B2 مدرک زبان مربوطه تحصیل خود را ادامه دهند.

بله. متقاضیان بایستی به جهت تحصیل به رشته های پزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی آزمون آیمت (IMAT) و به زبان ایتالیایی آزمون آلفاتست (AlphaTest) و به جهت تحصیل در رشته داروسازی به زبان انگلیسی و ایتالیایی به ترتیب آزمون های English Tolc-F و Tolc-F را شرکت کنند.

برای تحصیل در این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان IELTS (Academic) با حداقل نمره 6 و یا مدرک زبان TOEFL IBT یاTOEF IBT HOME EDITION  با حداقل نمره 78 می باشد.

طول دوره تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی 6 سال و در رشته داروسازی 5 سال می باشد.

بله. بورسیه های تحصیلی ایتالیا تنوع بسیار بالایی دارند، از جمله بورسیه های علمی و استانی که هرکدام درصد مشخصی از شهریه سالانه و حتی هزینه زندگی دانشجویی را پوشش می دهند. یکی از پرتقاضاترین برنامه های تحصیلی کشور ایتالیا ، که برای دانشجویان ایرانی نیز صادر میشود، بورسیه استانی است که به اصطلاح DSU نامیده میشود. هر استان بسته به دانشگاه محل تحصیل امتیازات خاصی به شرکت کنندگان در این برنامه کمک هزینه تحصیلی ارائه می کند و زمان درخواست آن متفاوت است.

وقت مشاوره خود را رزرو کنید...

لطفا قبل از مراجعه حضوری جهت مشاوره و یا سایر درخواست ها نسبت به هماهنگی و رزرو وقت قبلی اقدام بفرمایید.

شرایط اخذ ویزا تحصیلی پزشکی در ایتالیا 2023

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا، علاوه‌ بر قبول شدن در آزمون IMAT، باید واجد شرایط دیگری نیز باشید که مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر هستند:

 • مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان
 • مدرک سلامت پزشکی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • مدارک مورد نیاز دیگر بسته به درخواست دانشگاه مانند انگیزه نامه

آزمون IMAT

IMAT یک آزمون رسمی برای پذیرش تحصیل پزشکی در ایتالیا و دانشگاه‌های دولتی آن است که هر ساله در ماه سپتامبر برگزار می‌شود و داوطلبان باید با شرکت در آن نمره قبولی را کسب کنند. این آزمون دانش افراد را در موضوعات زیر مورد سنجش قرار می‌دهد:

 • ریاضی
 • فیزیک
 • شیمی
 • زیست شناسی
 • دانش عمومی
 • تفکر انتقادی
 • حل مسئله

هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی

هزینه تحصیل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان بین المللی است. شما باید بتوانید برای تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا هزینه‌ای نزدیک به 10 تا 20 هزار یورو را در هر سال تحصیلی پرداخت کنید. این مبلغ ممکن است ظاهرا زیاد باشد اما نسبت به تحصیل در انگلیس، آمریکا یا کانادا ارزان‌تر است.

در نظر داشته باشید شهریه دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی با یکدیگر متفاوت است و باید برای اطلاع بیشتر به وبسایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا، امکان آموزش دیدن به زبان انگلیسی است. تعدادی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در زمینه پزشکی به زبان انگلیسی، مراکز آموزشی زیر هستند:

دانشگاه پاویا

دانشگاه پاویا از سال 1361 میلادی شروع به‌کار کرده است و از آن زمان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به‌شمار می‌آید. این دانشگاه با 9 دانشکده، یکی از برجسته‌ترین مراکز آموزشی اروپا است. این دانشگاه یکی از محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین بیمارستان‌های تحقیقاتی را دارد که آن را به انتخاب مناسبی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا تبدیل می‌کند.

دانشگاه بین المللی بهداشت و علوم پزشکی سنت کامیلوس

این دانشکده پزشکی که آن را به اختصار دانشگاه کامیلوس نیز صدا می‌کنند، یک دانشگاه غیردولتی معتبر است که می‌توانید آن را برای تحصیل پزشکی در ایتالیا انتخاب کنید. این دانشگاه یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید برای ادامه دوران تحصیل خود در ایتالیا و سرتاسر اروپا داشته باشید.

این دانشگاه چهار دانشکده پزشکی، جراحی، پرستاری و فیزیوتراپی دارد که مدت زمان تحصیل دانشجویان در دانشکده پزشکی آن 6 سال طول می‌کشد. هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه بسته به توانایی مالی دانشجویان 12 تا 20 هزار دلار است.

دانشگاه میلان

میلان یکی از مشهورترین دانشگاه‌های ایتالیا است که یکی از بهترین برنامه‌های آموزشی را در زمینه تحقیقات پزشکی ارائه می‌کند. این دانشگاه که در سال 1924 شروع به کار کرده است، از روش‌های آموزشی نوآورانه‌ای در زمینه آموزش بالینی و تحقیقی استفاده می‌کند و سطح علمی آن بسیار بالا است.

دانشگاه تورین

دانشگاه تورین یکی از معتبرترین مراکز آموزشی ایتالیا بوده که از سال 1404 شروع به فعالیت کرده است. تورین یکی از بهترین انتخاب‌های دولتی است که برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی می‌توانید در نظر بگیرید.

دانشکده پزشکی تورین آموزش‌های خود را بر مبنای تربیت پزشکان آینده و افزایش مهارت آنان قرار داده است تا به ‌این ترتیب بتوانند در سطوح ملی و بین المللی موفق باشند. همچنین این دانشگاه برنامه‌هایی برای اشتغال به کار فارغ التحصیلان خود دارد.

دانشگاه بولونیا

آخرین دانشگاهی که برای تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا معرفی خواهیم کرد، دانشگاه بولونیا است. این دانشگاه که در سال 1179 تاسیس شده است، قدیمی‌ترین دانشگاه جهان به‌شمار می‌آید.

بولونیا از زمان تاسیس خود یکی از بهترین مراکز آموزشی ایتالیا بوده است و دانشکده پزشکی آن نیز شهرت خوبی دارد. تحصیل پزشکی در دانشگاه بولونیا 6 سال طول می‌کشد که در سه دوره 2 ساله خلاصه می‌شود.

مدت زمان تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا

برنامه پزشکی ایتالیا به‌طور متوسط 6 سال طول می‌کشد و تحصیلات دانشجویان در این مدت در دو بخش سپری خواهد شد. دانشجویان در بخش اول آموزش که مدت زمان آن دو سال است، به تحصیل موضوعات پایه مانند آناتومی، بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و مولکولی، فیزیولوژی و غیره می‌پردازند.

دانشجویان در بخش دوم تحصیل خود که از سال سوم تا فارغ التحصیلی طول می‌کشد، تحت آموزش بالینی قرار می‌گیرند. این مرحله شامل آموزش موضوعاتی مانند جراحی عمومی، آسیب شناسی، بیماری‌های داخلی و غیره است که آن‌ها را برای شروع فعالیت حرفه‌ای آماده می‌کند.

سخن نهایی

ایتالیا یکی از اولین مقاصدی است که بسیاری از افراد در سرتاسر جهان آن را برای زندگی و تحصیل در نظر می‌گیرند. این کشور تعدادی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده است که در آموزش رشته‌هایی مانند پزشکی شهرت بالایی دارند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به افراد اجازه می‌دهد در کشوری دوران دانشجویی خود را بگذرانند که یک نظام آموزشی معتبر و پیشرفته دارد. مدرک پزشکی ایتالیا که دریافت آن 6 سال طول می‌کشد، در تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی معتبر است و پس از تحصیل امکان اشتغال با آن به‌راحتی وجود دارد.

در این مطلب شرایط پذیرش و تحصیل در دانشکده‌های ایتالیا را توضیح دادیم. همچنین تعدادی از بهترین دانشگاه‌های این کشور را معرفی کردیم تا زمان تصمیم‌گیری برای مهاجرت تحصیلی خود اطلاعات بیشتری داشته باشید.

لوگو نادین کاوش

05137603686

nadinkavosh@gmail.com