لوگو نادین کاوش

شرایط معافیت تحصیلی 1402 برای مهاجرت تحصیلی شاید خیلی کار راحتی نباشد ولی مطمئن باشید راه قانونی مشخصی برای آن وجود دارد.

در ابتدا باید بدانید که تمامی پسران ایرانی از سن 18 تا 50 سالگی مشمول خدمت سربازی بوده و باید برای 2 سال، به عنوان سرباز به حکومت ایران خدمت کنند. همچنین باید این را بدانید که پسران بدون داشتن کارت پایان خدمت یا معافی نمی‌توانند از کشور خارج شوند.

این مشکلی است که زمان اقدام برای مهاجرت تحصیلی با آن رو به رو خواهید شد. خیلی از افراد این تصور را دارند که این موضوع هیچ راه حلی نداشته و تنها کاری که می‌تونید انجام دهید، رفتن به سربازی است. باید بگوییم که این تفکر کاملا اشتباه است.

در ادامه این مطلب شما را با شرایط معافیت تحصیلی 1402 برای مهاجرت تحصیلی آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با معافیت تحصیلی

آشنایی با معافیت تحصیلی

قبل از هر چیزی بهتر است با مفهوم معافیت تحصیلی آشنا شوید. باید این را بدانید که پسرانی که در حال تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی هستند، مشمول معافیت تحصیلی شده و می‌توانند از رفتن به سربازی معاف می‌شوند.

یعنی اگر شما بعد از اتمام دوران متوسطه و دریافت دیپلم بخواهید در دانشگاه مشغول شوید، نیازی به رفتن به سربازی نبوده و تا گرفتن مدرک تحصیلی مورد نظر، معاف خواهید بود.

این در رابطه با افرادی که تصمیم دارند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند نیز صدق کرده و در صورت داشتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر می‌توانید معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید.

البته باید این را نیز بدانید که معافیت تحصیلی دائمی نبوده و فقط تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تحصیل خود را به اتمام برسانید. بعد از آن باید برای سربازی اقدام کرده و دوران 2 ساله آن را پشت سر بگذارید.

دریافت معافیت تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی

به صورت کلی باید این را بدانید که معافیت تحصیلی برای افرادی است که مدرک کارشناسی خود را از یکی از دانشگاه‌های درون ایران دریافت کرده باشند. در واقع دریافت معافیت تحصیلی برای پسران 18 ساله که هنوز در هیچ کدام از دانشگاه‌های ایران تحصیل نمی‌کنند، امکان پذیر نیست.

تنها راه حل برای این حالت این است که قبل از رسیدن به سن 18 سالگی، برای تحصیل در دوران متوسطه، مهاجرت کرده و بعد از رسیدن به سن قانونی، از طریق کنسولگری ایران در کشور مورد نظر، معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید.

برای اینکه بخواهید بعد از گذراندن دوران کارشناسی، برای مهاجرت اقدام کنید، باید در ابتدا نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را داشته و سپس به سامانه نشا مراجعه کرده و امور اداری را به صورت کامل بگذرانید. باید برای تضمین بازگشت خود تا زمان مقرر شده، وثیقه معتبری را ارائه دهید. پیشنهاد ما این است که برای انجام این مراحل حتما از افراد باتجربه کمک بگیرید.

مدت زمان معافیت تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی

توجه به این نکته الزامی است که معافیت تحصیلی شما دارای مدت زمان مشخصی بوده و این مدت زمان با توجه به مقطع تحصیلی مشخص خواهد شد:

اگر دانشجو نتواند در مدت مشخص شده مدرک تحصیلی خود را دریافت کند، می‌تواند برای گرفتن سنوات ارفاقی اقدام نماید. دریافت این سنوات دارای شرایط مشخصی بوده و باید در رابطه با آن تحقیق نمایید.

آشنایی با انواع وثیقه دریافت معافیت تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی

آشنایی با انواع وثیقه دریافت معافیت تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی

 1. سند ملکی:
  می‌توانید سند شش دانگ ملک یا منزلی را برای دریافت معافیت تحصیلی گرو بگذارید. دقت داشته باشید که این ملک نمی‌تواند زمین یا باغ باشد. اگر خانه مورد نظر در تهران باشد، سازمان نظام وظیفه استعلام‌های لازم را از شهرداری گرفته و بعد از انجام مراحل اداری می‌توانید معافیت مورد نظر را دریافت کنید.
  ولی اگر ملک مورد نظر در تهران نباشد، باید نامه رسمی داشته و در آن ملک را قیمت گذاری کرده باشید. بهتر است برای این نامه رسمی از یک وکیل ماهر کمک بگیرید.
 2. ضمانت نامه بانکی:
  برخی از بانک‌ها این امکان را فراهم کردند تا بتوانید با دریافت ضمانت نامه، معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید. توجه کنید که تمامی بانک‌ها این کار را انجام نخواهند داد و باید قبل از هر اقدامی در رابطه با آن تحقیق کنید. برای دریافت ضمانت نامه بانکی یا باید مبلغ مشخصی پول نقد ارائه دهید و یا با گرو گذاشتن سند و سفته، ضمانت نامه مورد نظر را دریافت کنید.
 3. پول نقد:
  شما می‌توانید مبلغ مشخصی پول نقد را به ازای هر سال معافیت تحصیلی، به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید. دقت داشته باشید که معمولا تعهد شما برای نظام وظیفه بین 4 تا 6 سال بوده و به احتمال زیاد باید مبلغ نسبتا زیادی را به عنوان وثیقه پرداخت نمایید.

در صورتی که در زمان مشخص شده به کشور بازنگشته و برای سربازی اقدام نکنید، وثیقه شما ضبط خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو نادین کاوش

05137603686

nadinkavosh@gmail.com