لوگو نادین کاوش

مهاجرت تحصیلی یکی از انواع پرطرفدار مهاجرت میان ایرانیان است. خیلی از افراد برای اینکه بتوانند رشته مورد علاقه خود را در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا ادامه دهند، اقدام به اخذ ویزا تحصیل در ایتالیا می‌کنند. تحصیل رشته معماری در ایتالیا موضوعی است که در این مطلب تصمیم داریم آن را بررسی نماییم.

به صورت کلی ایتالیا یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت می‌باشد چرا که شرایط قبول مهاجران بسیار راحت بوده و بیشتر افراد از پس آن برمی‌آیند. علاوه بر این موضوع دانشگاه‌های معتبر زیادی در این کشور وجود دارند که دانشجویان بین المللی را با هزینه بسیار کمی قبول می‌کنند.

آشنایی با رشته معماری

رشته معماری در ایتالیا بسیار پیشرفته بوده و این را می‌توانید از روی ساختمان‌های بسیار زیبای این کشور متوجه شوید. به همین دلیل تحصیل رشته معماری در ایتالیا طرفداران خاص خود را دارد. حتی افرادی که قصد مهاجرت دائمی را نداشته ولی دوست دارند در معماری پیشرفت چشم گیری داشته باشند، یکی از دانشگاه‌های ایتالیا را انتخاب خواهند کرد.

در ادامه این مطلب شما را با شرایط تحصیل رشته معماری در ایتالیا آشنا خواهیم کرد.

معرفی رشته معماری

رشته معماری در واقع تلفیقی از ریاضی و هنرهای تجسمی می‌باشد. افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند در آینده می‌توانند ساختمان‌های بسیار زیبایی را به صورت کاملا اصولی بسازند. در ایران برای اینکه بتوانید دوران کارشناسی خود را در رشته معماری به اتمام برسانید باید 4 سال در دانشگاه تحصیل کرده و 140 واحد را پاس کنید.

طبیعی است که این شرایط در ایتالیا متفاوت باشد. در ادامه شرایط تحصیل رشته معماری در ایتالیا در هر مقطعی را بررسی خواهیم کرد.

تحصیل رشته معماری در ایتالیا در مقاطع مختلف

اگر می‌خواهید در معماری حرفه‌ای شوید، می‌توانید کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. در واقع این کشور مهد هنر معماری بوده و اگر نگاهی به بناهای تاریخی کشور ایتالیا بیندازید می‌توانید به صورت کامل متوجه این موضوع شوید.

باید این را بدانید که در اکثر دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، تمامی دروس به زبان رسمی این کشور یعنی ایتالیایی تدریس می‌شود ولی اگر با این موضوع مشکل دارید می‌توانید به دانشگاه‌های خصوصی مراجعه کرده و با پرداخت مبلغ کمی پول، دروس را به زبان انگلیسی نیز آموزش ببینید.

ولی اگر بتوانید زبان ایتالیایی را بیاموزید، می‌توانید مطمئن باشید که در آینده برای ورود به اجتماع و پیدا کردن کار در این کشور سختی زیادی نخواهید داشت. به صورت کلی تحصيل رشته معماري در ايتاليا در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

تحصيل رشته معماري در ايتاليا در دوران کارشناسی

تحصيل رشته معماري در ايتاليا در دوران کارشناسی

برای گرفتن مدرک کارشناسی در رشته معماری کشور ایتالیا باید 3 سال ادامه تحصیل دهید. البته قبل از آن باید 12 سال پایه را پشت سر گذاشته باشید. برای قبولی در این مقطع باید در آزمون پذیرش شرکت کنید. همچنین باید بدانید که به صورت کلی هر دانشگاهی در ایتالیا شرایط مخصوص خود را برای پذیرش داشته و باید قبل از هر چیزی این شرایط را مطالعه کنید.

تحصيل رشته معماري در ايتاليا در دوران کارشناسی ارشد


به صورت کلی دوران کارشناسی ارشد رشته معماری در ایتالیا، دو سال بوده و دانشگاه‌های مختلفی شرایط پذیرش دانشجو برای این مقطع و این رشته را دارند. البته باید شرایط هر دانشگاه را دانسته و همچنین تمامی پیش نیازهای معمول را داشته باشید. برای مثال باید مدرک دوران کارشناسی خود را از قبل دریافت کرده باشید.

تحصيل رشته معماري در ايتاليا در دوران دکتری


بعد از گذراندن دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد، می‌توانید تحصیل در رشته معماری را در مقطع دکتری ادامه دهید. تحصیل در دوران دکتری به صورت پژوهشی بوده و دانشجو باید روی موضوع خاصی تحقیقات کاملی انجام دهد. دانشجو می‌تواند در دوره 4 یا 5 ساله، مدرک دکتری معماری را دریافت کند. اگر سوابق علمی و نمرات درخشانی داشته باشید، شانس بیشتری برای قبولی در مقطع دکتری خواهید داشت.

هزینه تحصيل رشته معماري در ايتاليا

این هزینه به دو بخش هزینه دانشگاه و هزینه زندگی تقسیم بندی می‌شود. به صورت کلی هزینه‌ای که برای دانشگاه باید بپردازید، به مقطع تحصیلی و همچنین دانشگاه مورد نظر شما بستگی دارد.

هزینه تحصيل رشته معماري در دوران کارشناسی برای دانشگاه دولتی بین 500 تا 3000 یورو در سال و برای دانشگاه خصوصی بین 7000 تا 25000 یورو در سال است.

اگر می‎خواهید دوران ارشد رشته معماری را در ایتالیا تکمیل کنید باید بین 500 تا 3000 یورو در سال هزینه کنید. اگر می‌خواهید هزینه دقیق را بدانید باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود سر زده و در رابطه با هزینه‌های شهریه مطالعه نمایید.

در رابطه با هزینه زندگی در ایتالیا باید این را بدانید که این موضوع کاملا به سبک زندگی شما بستگی داشته و می‌تواند هر مبلغی داشته باشد. اگر حداقل هزینه مورد نیاز برای زندگی در این کشور را بخواهید باید بین 600 تا 1000 یورو در ماه هزینه خورد و خوراک، پوشاک، رفت و آمد، اجاره خانه و … را بپردازید.

بورسیه معماری در ایتالیا

بورسیه تحصيل رشته معماري در ايتاليا

اگر می‌خواهید به صورت رایگان در رشته معماری در این کشور تحصیل کنید، باید یکی از بورسیه‌های تحصیلی را دریافت کنید. به صورت کلی سه بورسیه برای رشته معماری ایتالیا وجود دارد:

 1. بورسیه استانی:
  این بورسیه از جانب شهرداری استان‌های ایتالیا و برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌باشد. هزینه هر بورسیه هر سال، با توجه به استان مورد نظر و شرایط مالی دانشجو متغیر است.
 2. بورسیه رم ساپینزا:
  رم ساپینزا یکی از دانشگاه‌های بسیار مطرح در حوزه معماری ایتالیا بوده و هر سال 20 هزار یورو برای بورسیه دانشجویان دکتری در نظر می‌گیرد.
 3. بورسیه تورین:
  یکی دیگر از دانشگاه‌های بسیار عالی ایتالیا، تورین می‌باشد که سالانه 800 یورو برای دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس رشته معماری در نظر گرفته است. این بورسیه مخصوص افرادی است که سوابق تحصیلی بسیار خوبی داشته باشند.

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در حوزه معماری

ایتالیا دانشگاه‌های مطرح زیادی در حوزه معماری دارد ولی دانشگاه‌های زیر، چند مورد از بهترین گزینه‌ها هستند که این رشته را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند:

 1. Sapienza University of Rome
 2. Politecnico di Milano
 3. University of Naples – Federico II
 4. Politecnico di Torino
 5. Università degli studi Roma Tre
 6. Università Iuav di Venezia
 7. University of Bologna
 8. University of Florence

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو نادین کاوش

05137603686

nadinkavosh@gmail.com