لوگو نادین کاوش
نامه هدف از سفر چیست ؟

نامه هدف از سفر یا Purpose of travel چیست؟

فهرست مطالب

زمانی که متقاضی قصد دارد به کشوری دیگر و برای مدت تعیین شده ای سفر کرده و درخواست ویزای اقامت موقت کند، می بایست یک نامه هدف از سفر نوشته و آن را به مراجع مربتط به این مهاجرت در آن کشور ارائه دهد، این در واقع فرصتی برای متقاضی محسوب می شود تا افسر ویزا را متقاعد کند که او یک مسافر واقعی بوده و هیچ قصدی برای ماندن در آن کشور نخواهد داشت.

به عبارتی دیگر در هر نوع اقامت موقتی، متقاضی نياز دارد تا دلايل قانع ‌کننده‌ اي جهت بازگشت خود به کشور خود ارائه دهد. از جمله مدارک مورد نیاز جهت این امر می توان به، ارائه مدارک اثباتي کافي و شرح کامل و دقيقي از هدف سفر و احراز انگيزه ورود به هر کشوري به ‌صورت جامع اشاره نمود، که مي ‌تواند آفيسر اداره مهاجرت را از قصد متقاضی براي ورود به کشورش آگاه سازد.

what is purpose of travel

همانطور که قبلا ذکر شد مجموع اين مدارک، در واقع براي متقاضيان فرصت مناسبي است تا آفيسر را قانع کنند که پس از پايان مهلت ويزا به کشور خود باز خواهند گشت.

اثبات هدف از سفر برای ویزاهایی که در ادامه به آن پرداخته شده، مورد نیاز می باشد.

 • ويزاهاي توريستي به قصد بازديد از اقوام، مراسم خاص خانوادگي مانند ازدواج و يا برای مراقبت از اعضاي خانواده، بازديد از مناطق توريستي، شرکت در سمينار نمايشگاه، مذاکرات بيزنسي و …
 • ويزاهاي تحصيلي جهت گذراندن دوره‌ هاي کوتاه‌ مدت آکادميک و يا فني، دوره‌ هاي کارآموزي، مقاطع مختلف تحصيلي از جمله کارشناسي، کارشناسي ارشد و يا دکترا و پسا دکترا، فرصت‌ هاي مطالعاتي، دوره‌ هاي زبان، تحصيل مدرسه و ديگر دوره ‌هاي آکادميک
 • ويزاهاي کاري که به قصد کار و کسب درآمد صادر مي‌ شوند و با توجه به نيازهاي کشور مقصد به جذب نيروهاي متخصص با تجربه و جوان مي ‌پردازد. اين ويزاها از انواع مختلفی برخوردارند که با توجه به شرايط و توانايي افراد مي ‌تواند متغير باشد.

نامه هدف از سفر چگونه نگارش می شود؟

در واقع متقاضیان در نامه هدف از سفر یا Purpose of travel توضیحی مبنا بر این خواهند داد که چرا و با چه هدفی قصد سفر به مقصد مورد نظر را دارند. از نمونه مواردی که متقاضیان می توانند به عنوان اثبات ارائه نمایند، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ارائه بلیط پرواز برگشت
 • برنامه سفر
 • مدرک برای اثبات وقت ملاقات از پزشک

اما لازم به ذکر است که، خریدن بلیط هواپیما از قبل برای ویزاهای اقامت موقت ضروری و لازم نخواهد بود.

نکته حائز اهمیت این است که هیچ گارانتی وجود ندارد که ویزای متقاضی حتما مورد تایید قرار گیرد و همانطور که می دانید، بلیط هواپیما قابل برگشت نبوده و موجب تحمل خسارت خواهد شد.

نامه رسمی و امضا شده هدف از سفر باید شامل موارد زیر باشد:

 • دلایلی مبنا بر اینکه چرا متقاضی می خواهید از کشور مقصد دیدن کند و به آن سفر کند
 • متقاضی چه کاری در مقصد انجام خواهد داد
 • چنانچه ویزا دریافت شده، باید دلیلی از سوی متقاضی مبنی این ارائه شود که چرا هیچ قصدی ندارد که در مقصد بماند و باید حتما به کشور خود بازگردد.

سپس متقاضی می بایست نامه رسمی خود را به همراه اسناد پیوست تحویل دهد.

مدارک مورد نیاز برای اثبات هدف از سفر یا Purpose of travel

 • مدارک مربوط به مربوط به اسناد خانه و ماشین و …
 • اطلاعات حساب بانکی
 • میزان دارایی

منبع مقاله: https://www.quora.com/What-is-the-purpose-of-travel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *