لوگو نادین کاوش

 کشور ایتالیا با توجه به هزینه‌ های پایین و مقرون به صرفه تحصیلات در کنار کیفیت بالای آموزشی، یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل به خصوص در میان دانشجویان ایرانی به شمار می رود. دانشگاه ‌های این کشور از تنوع بالایی برخوردار بوده، و علاوه بر آن انواع رشته ‌های تحصیلی را به متقاضیان ارائه می‌ دهند.

کشور ایتالیا در ارائه بورسیه‌ های تحصیلی بسیار فعال بوده، که از مهم‌ ترین دلایلی که متقاضیان از سراسر دنیا، این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌ کنند، امکان دریافت بورسیه‌ DSU یا بورسیه استانی ایتالیا نیز می باشد.

 بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا برای متقاضیانی در نظر گرفته شده که تمایل به تحصیل در ایتالیا در رشته ‌ها و گرایش‌ های گوناگون و متنوع را داشته، اما نمی توانند هزینه ‌های تحصیل و زندگی خود را بپردازند. می توان گفت این بورسیه تنها شرایط مالی و اقتصادی متقاضی را مد نظر داشته و پس از بررسی وضعیت شرایط مالی خانواده متقاضی، سازمان بورسیه تحصیلی در ایالت فدرال مربوطه هزینه‌ های تحصیل و زندگی را قبول کرده و مهاجرت به ایتالیا را برای متقاضیان راحت تر خواهد کرد.

شرایط دریافت بورسیه DSU ایتالیا

شرایط دریافت بورسیه DSU ایتالیا

متقاضیانی که در یکی از سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ایتالیا، و از یکی از دانشگاه‌ های این کشور موفق به دریافت پذیرش شده اند، این امکان برایشان فراهم شده تا جهت اخذ بورسیه استانی این کشور اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که از کشورهای در حال توسعه قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، برای دریافت بورسیه DSU باید تایید کنند که به خانواده ‌ای با سطح درآمد بالا متعلق نبوده، که این گواهی باید از سوی یکی از موسسات زیر به صدور برسد:

از همین رو متقاضیان می بایست مدارکی مانند درآمد سالیانه خانواده، تعداد افراد خانواده و ارزش اموال متلعق به خانواده، که این موارد دلیل بر عدم توانایی در پرداخت هزینه ‌های تحصیلی و زندگی در این کشور می باشد را به سازمان مربوطه ارائه کنند.

بیشتر بخوانید: با شرایط+مدارک و هزینه‌های تحصیل جامعه شناسی در ایتالیا بیشتر آشنا شوید

همچنین جهت دریافت بورسیه استانی ایتالیا فاکتورها و مواردی مورد نیاز است، که متقاضیان می بایست آن را آماده و ارائه کرده تا بتوانند از کمک هزینه دانشجویی DSU استفاده نمایند.

دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه DSU

دانشگاه ‌های تحت طرح بورسیه استانی ایتالیا عبارتند است:

مدارک مالی مورد نیاز برای دریافت بورسیه DSU

مدارک مالی مورد نیاز برای دریافت بورسیه DSU

مدارک مالی مورد نیاز که برای بورسیه استانی ایتالیا می بایست ارائه شوند به شرح زیر می باشد.

مدارک لازم جهت ارائه به سفارت ایتالیا

متقاضیان جهت مراجعه به سفارت ایتالیا می ‌بایست مدارکی را آماده کرده و به سفارت ارائه دهند، که این مدارک از قرار زیر می باشد.

مدت زمان بورسیه DSU ایتالیا

مدت زمان اعتبار این بورسیه تحصیلی در ایتالیا یک سال می باشد، و برای سال اول تنها رتبه درآمد سالیانه خانواده مد نظر می باشد، و متقاضی می بایست برای هر سال تحصیلی مجددا درخواست تمدید بورسیه را انجام دهد، که در صورت واجد شرایط بوده این امکان برایش فراهم است تا مجدد به طور رایگان به ادامه تحصیل بپردازد.

همچنین جهت دریافت این بورسیه برای سال دوم تحصیل، نه تنها وضعیت مالی بلکه شرایط تحصیلی فرد نیز به طور دقیق بررسی خواهد شد و در صورتی که او از شرایط تحصیلی مناسبی برخوردار نباشد، نخواهد توانست از بورسیه استفاده نماید.

عدد ایزه یا ISEE در دریافت بورسیه  DSUایتالیا

عدد ISEE نیز یکی از مهم ترین معیارها برای ارائه بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا به شمار می رود، که مخفف شده (Indicatore della Situazione Economia Equivalente) و در فارسی به معنای (شاخص وضعیت اقتصادی) می باشد.

این عدد در واقع نتیجه در نظر گرفتن شاخص وضعیت اقتصادی و یک مقیاس به نام Scala di Equivalenza است، که تعیین کننده درآمد خانواده متقاضی نیز می باشد.

به عبارتی دیگر می توان گفت عدد ISEE سندی است جهت تعیین وضعیت مالی متقاضیان، که به اطلاعاتی از قبیل درآمد و ثروت خانواده وی نیاز دارد، که کل درآمد خالص سالانه همه اعضای خانواده ، و علاوه بر آن 20 درصد تمامی املاک، اموال و دارایی‌ های اعضای خانواده نیز شامل آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو نادین کاوش

05137603686

nadinkavosh@gmail.com