لوگو نادین کاوش

هر کسی که بخواهد برای مهاجرت اقدام نماید، در ابتدا باید یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کرده و بتواند از آزمون‌‎های مهمی مانند آزمون آیلتس عبور کند. فکر نمی‌کنم تا به حال نام این آزمون را نشنیده باشید.

آزمون آیلتس از معتبرترین و مهم‌ترین آزمون‌هایی است که در حوزه یادگیری زبان انگلیسی باید با آن رو به رو شوید. با استفاده از آن می‌توانید مهارت‌های خواندن، نوشتاری، شنیداری و صحبت کردن خود در این زبان را اثبات کنید.

برای اینکه بخواهید نمره بسیار خوبی در آیلتس دریافت کنید، باید با بخش‌های مختلف آن آشنایی داشته و ما در این مطلب تصمیم داریم به صورت کامل در رابطه با آیلتس صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس یا  The international English language testing system (IELTS) امتحانی است که به صورت کامل تمامی مهارت‌های افراد را در زبان انگلیسی بررسی کرده و برای مهاجرت باید مدرک این زبان را داشته باشید.

در هر سال بیشتر از 1.7 میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده و در تلاش هستند تا با دریافت بهترین نمره در آن، شرایط مهاجرت بهتری داشته باشند. البته باید بدانید که این آزمون فقط مختص مهاجرت نبوده و در بسیار از فعالیت‌های دیگر نیز استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع آزمون تافل برای آن دست از دوستانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند در این مقاله از نادین کاوش قابل مطالعه است.

British Council, Cambridge university و IDP استرالیا، برگزار کنندگان اصلی آیلتس بوده و در واقع پایه گذار چنین آزمونی هستند.

کاربردهای آزمون آیلتس

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، آزمون آیلتس فقط برای مهاجرت کاربرد نداشته و می‌توان از آن برای انجام تحقیقات علمی در سطح جهانی نیز استفاده کرد. کسی که بتواند به خوبی با این زبان ارتباط برقرار کند، می‌تواند به خوبی در هر حوزه‌ای تحقیق نموده و همچنین در تمامی کنفرانس‌های علمی شرکت داشته باشد.

می‌توانید با استفاده از این مدرک، توانایی خود را به هر شرکت و یا سازمانی ثبات کنید. بسیاری از ارگان‌ها، شرط استخدام را داشتن این مدرک قرار می‌دهند چرا که با زبان انگلیسی سر و کار دارند. همچنین برای مهاجرت کاری نیز باید به آن تسلط داشته باشید.

طبیعتا اگر بخواهید در یکی از شرکت‌های خارجی مشغول به کار شوید، باید بتوانید با سایر افراد ارتباط برقرار کنید.

در کنار تمامی این کاربردها باز هم باید به این اشاره کنیم که در اکثر مواقع، از آن برای دریافت اقامت در کشور مورد نظر استفاده می‌شود. تفاوتی ندارد این مهاجرت کاری یا تحصیلی باشد. باید آزمون آیلتس را بگذرانید.

آشنایی با انواع آزمون آیلتس

آشنایی با انواع آزمون آیلتس

اهداف IELTS متفاوت بوده و به همین دلیل انواع مختلفی از آن به وجود آمده است. در این بخش شما را با تمامی آن‌ها آشنا خواهیم کرد:

 1. جنرال:
  اگر تصمیم دارید برای مهاجرت کاری یا زندگی در یکی از کشورهای انگلیسی زبان اقدام کنید، باید در آزمون IELTS جنرال شرکت کنید. به صورت کلی این نوع برای افرادی است که هر هدفی به غیر از مهاجرت تحصیلی دارند.
 2. آکادمیک:
  این نوع از آزمون IELTS دقیقا مناسب افرادی است که می‌خواهند برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند.
 3. UKVI:
  این آزمون مخصوص کشور انگلیس بوده و اگر تصمیم دارید با ویزای ازدواج به انگلیس بروید، باید برای آزمون UKVI اقدام کنید. این نوع از آزمون شباهت بسیار زیادی به آزمون جنرال داشته و تنها تفاوت آن‌ها، در مرکز برگزاری می‌باشد. آزمون UKVI فقط در اماکن مورد تایید کشور انگلیس برگزار می‌شود. در غیر این صورت هیچ اعتباری ندارد.
 4. Life Skills:
  این آزمون توسط اداره مهاجرت و ویزای کشور انگلستان طراحی شده و فقط مختص افرادی است که تصمیم دارند به این کشور مهاجرت کنند. باید بدانید که این آزمون خیلی سخت نبوده و تنها دارای دو بخش Listening و Speaking می‌باشد.
  در واقع فرد فقط باید این را نشان دهد که می‌تواند با شهروندان این کشور به خوبی ارتباط برقرار نماید.
  نمره‌های تمامی انواع آزمون آیلتس بین 1 تا 9 می‌باشد ولی در این نوع، نمره وجود نداشته و شما یا رد شده و یا قبول خواهید شد. در این نوع شما باید در حضور ممتحن و یا یک شرکت کننده دیگر امتحان بدهید و بعد از 7 روز نتیجه به شما اعلام خواهد شد.

هزینه پرداختی برای آزمون آیلتس چقدر است؟

هزینه این آزمون به صورت حدودی بین 225 دلار تا 240 دلار آمریکا می‌باشد. البته باید این نکته را بیان کنیم که این هزینه بسته به کشوری که در آن آزمون می‌دهید و همچنین آموزشگاهی که به آن مراجعه می‌نمایید، متفاوت است. هزینه این آزمون در ایران حدود 6 میلیون تومان است.

چگونه در آزمون آیلتس ثبت نام کنیم؟

اگر تمامی دوره‌های لازم را برای این آزمون گذرانده و می‌خواهید در آزمون شرکت کنید باید ابتدا در سایت my.ieltsessentials.com ثبت نام کنید. ثبت نام اینترنتی لازم و ضروری بوده و این برای دریافت مدرک نیاز است.

شرایط ثبت نام در آزمون آیلتس چیست؟

مراحل مختلفی را برای ثبت نام اینترنتی باید بگذرانید و شاید کمی پیچیده باشد. به همین دلیل باید از قبل با مراحل آن آشنایی داشته باشید.

همچنین باید بدانید که سازمان سنجش آموزش کشور این امکان را فراهم آورده است که بتوانید با کمک موسسات زبان مشهور در سطح شهر، این کار را انجام دهید. به صورت کلی پیشنهاد ما به شما این است که با مسئولین آموزشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستید، مشورت کرده و با توجه به دستور العملی که به شما پیشنهاد می‌دهند، پیش بروید.

مدارک و شرایط لازم برای ثبت نام در آزمون IELTS

بهتر است چند ماه قبل از IELTS، تمامی اقدامات لازم را انجام دهید. باید هزینه را از قبل پرداخت کرده و اگر مرکز آموزشی مورد نظر شما، شرایط خاصی را برای آزمون IELTS در نظر گرفته است، آن‌ها را انجام دهید.

مدارکی که باید حتما داشته باشید، کارت ملی یا پاسپورت، فرم (IELTS Application Form) به صورت پرینت شده و پر شده، کارنامه آزمون قبلی (در صورتی که اولین بار شرکت شما در این آزمون نباشد) و همچنین عکس رنگی با زمینه سفید می‌باشند.

اگر در روز آزمون حتی یکی از این موارد را به همراه نداشته باشید، ممکن است اجازه امتحان را از شما بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو نادین کاوش

05137603686

nadinkavosh@gmail.com