لوگو نادین کاوش

ایتالیا یکی از جذاب‌ترین کشورهای جهان برای تحصیل، سفر، کار و زندگی است. تحصیل در ایتالیا با توجه به قرار داشتن بسیاری از معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان مانند بولونیا در این کشور، به یک انتخاب ایده‌آل برای دانشجویان غیر پزشکی تبدیل شده است.

همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان بین المللی تصمیم بگیرند به این کشور مهاجرت کنند و تحصیل و زندگی خود را در آن‌جا ادامه دهند.

اما قبل از شروع فرآیند درخواست برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا، باید نکات مهمی را بدانید از جمله شرایط اخذ پذیرش و مدارکی که باید ارائه دهید. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا به بررسی این اطلاعات بپردازیم.

تحصیل در رشته های غیر پزشکی ایتالیا

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته غیر پزشکی در ایتالیا

ایتالیا از لحاظ آموزشی یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان است و دانشگاه‌های معتبر متعددی دارد. از میان دانشگاه‌های این کشور، مراکز آموزشی زیر می‌توانند برترین انتخاب‌های شما برای تحصیل در رشته غیر پزشکی باشند:

شرایط لازم برای اخذ پذیرش رشته های غیرپزشکی

قبل از هرکاری و شروع فرآیند گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا لازم است تا با بررسی مدارک و شرایط خود، مطمئن شوید که واجد شرایط هستید. همچنین باید به نکات زیر دقت کنید:

مدرک زبان برای دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های تحصیلی خود را به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می‌دهند و امکان تحصیل در رشته غیر پزشکی هم مانند تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی برای شما فراهم می‌کنند. با این‌حال، اکثر برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

همچنین بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است برای تحصیل در ایتالیا این امکان را در اختیار شما قرار دهند که در تکالیف و امتحانات رشته‌هایی را که به زبان ایتالیایی ارائه می‌کنند، به زبان انگلیسی شرکت کنید. با وجود این شما برای تحصیل در دانشگاه‌ها باید در تعدادی از آزمون‌هایی که به زبان انگلیسی هستند، نمره قبولی لازم را کسب کنید. از جمله:

تحصیل در کشور ایتالیا در سال 2023

شما باید با توجه به نیاز دانشگاه و ویزای مورد نظرتان، علاوه بر آزمون‌های زبان انگلیسی که برای تحصیل در ایتالیا لازم هستند، در آزمون‌های زبان انگلیسی زیر شرکت کنید:

دانشجویانی که بتوانند اثبات کنند مدرک لیسانس خود را به زبان انگلیسی دریافت کرده‌اند، از ارائه مدارک مرتبط با دانش زبان انگلیسی معاف خواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست دانشگاه

برای تحصیل در رشته غیر پزشکی در ایتالیا، به مدارک زیر نیاز دارید:

مهلت ارسال درخواست برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

مانند هر کشور دیگری، مهلت ارسال درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا محدودیت زمانی دارد. شما برای تحصیل در ایتالیا باید از اواسط آوریل تا اواسط می برای دریافت نامه صلاحیت و شایستگی تحصیلی از طریق کنسولگری و سفارت این کشور اقدام کنید.

مهلت ارسال درخواست برای هر دانشگاه متفاوت از مرکز آموزشی دیگر است. بنابراین بعد از آن‌که دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کردید، باید وب‌سایت آن را به‌طور مرتب بررسی کنید. این کار کمک می‌کند تا با اطلاع پیدا کردن از مهلت ارسال درخواست، در بازه زمانی تعیین شده اقدام کنید.

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش

پس از آن‌که نامه پذیرش را از دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل در رشته غیر پزشکی در ایتالیا دریافت کردید، باید چند مرحله پایانی زیر را نیز پشت سر بگذارید:

بیمه تحصیلی ایتالیا

بیمه درمانی برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی نیاز دارند تا برای تحصیل در رشته غیر پزشکی در ایتالیا، یک بیمه درمانی تهیه کنند که مخارج درمان را تا سقف حداقل 30 هزار یورو پوشش دهد. شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به دریافت این بیمه ندارند و آن‌ها می‌توانند از کارت بیمه سلامت اروپا استفاده کنند.

برای تحصیل در ایتالیا می‌توانید بیمه نامه را قبل از سفر به کشور تهیه کنید اما امکان تهیه آن بعد از سفر نیز وجود دارد. دانشجویان می‌توانند در اسرع وقت پس از ورود خود به کشور، نسبت به خریداری بیمه درمانی اقدام کنند. همچنین امکان تهیه اشتراک خدمات بهداشت ملی ایتالیا برای دانشجویان بین الملل وجود دارد.

سخن نهایی

ایتالیا در زمره اولین انتخاب‌هایی قرار می‌گیرد که بسیاری از دانشجویان غیر پزشکی پیش روی خود دارند. برخورداری از یک نظام آموزشی مدرن و پیشرفته، باعث شده است که تحصیل در ایتالیا به‌خصوص در زمینه رشته‌های هنر، معماری و مهندسی، رویای بسیاری از دانشجویان باشد.

ما در این مطلب از موسسه مهاجرتی نادین کاوش شرایط و مراحل تحصیل در رشته غیر پزشکی ایتالیا را برای شما بررسی کردیم تا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور با آگاهی بیشتری اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو نادین کاوش

05137603686

nadinkavosh@gmail.com