لوگو نادین کاوش

شما هم علاقه زیادی به سفر و گشت و گذار دارید؟ اگر پاسپورتی داشته باشید که بتواند ورود شما به تعداد زیادی کشور را بدون ویزا ممکن نماید، طبیعتا حالت خوشایندی برایتان خواهد داشت. به همین دلیل باید با برترین پاسپورت های جهان 2023 آشنایی داشته باشید.

به صورت کلی برای اینکه بخواهید وارد کشوری شوید دو حالت وجود دارد. اولین حالت زمانی است که پاسپورت شما بسیار قوی بوده و از کشور مورد نظر حمایت می‌کند که در این صورت نیازی به ویزا نداشته و به راحتی وارد خواهید شد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با شرایط و هزینه‌های تحصیل در ایتالیا 2023 را در این صفحه بخوانید.

حالت دوم زمانی است که این موضوع برای پاسپورت شما صدق نکرده و باید ویزا کشور مقصد را نیز تهیه کنید. به این صورت دردسر بیشتری خواهید داششت.

پاسپورت یکی از مدارک تشخیص هویت بوده و زمانی که آن را داشته باشید یعنی شهروندی کشور صادر کننده آن را داشته و آن‌ها از شما پشتیبانی و حمایت خواهند کرد. هر چه این پاسپورت قدرت بیشتری داشته باشد طبیعتا حمایت بهتر و بیشتری نیز خواهد داشت.

قدرت پاسپورت به چه معناست؟

در ادامه این مطلب تصمیم داریم شما را با برترین پاسپورت های جهان 2023 آشنا کرده و در رابطه با قدرت پاسپورت صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

قدرت پاسپورت به چه معناست؟

قبلا به این اشاره کردیم که پاسپورت چیست و چه معنایی دارد ولی سوالی که پیش می‌آید این است که منظور از قدرت پاسپورت چیست؟ این سوال اهمیت خیلی زیادی دارد. در واقع قدرت پاسپورت به تعداد کشورهایی بستگی دارد که از آن‌ها حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید» آشنایی با شرایط دریافت معافیت تحصیلی در سال 1402

اجازه دهید تا با مثالی این موضوع را توضیح دهیم. فرض کنید پاسپورت کشور A این امکان را برای شما به وجود آورد که بتوانید به 15 کشور بدون ویزا وارد شوید. در مقابل آن پاسپورت کشور B وجود دارد که این امکان را برای 20 کشور به وجود آورده است.

به نظر شما کدام پاسپورت از قدرت بیشتری برخوردار است؟ طبیعتا پاسپورت کشور B اعتبار و قدرت بسیار بیشتری دارد. این دقیقا مفهوم قدرت پاسپورت را بیان کرده و مشخص می‌کند که چرا باید با برترین پاسپورت های جهان آشنا شویم.

به نظر شما میزان قدرت یک پاسپورت چگونه تعیین می‌شود؟ موسسه هنلی همان جایی است که این قدرت را سنجیده و سالی یک بار آمار خود را به روز خواهد کرد.

البته باید بدانید که این آمار به صورت سالیانه خیلی تغییری نخواهد داشت. یعنی طبیعتا در عرض یک سال هیچ کشوری نمی‌تواند از قعر خود را به اوج برساند. در هر صورت باز هم هنلی هر سال لیست خود را به روز خواهد کرد.

اهمیت شناخت برترین پاسپورت های جهان و بررسی لیست هنلی زمانی مشخص خواهد شد که بخواهید بین گزینه‌های مختلف یک مورد را انتخاب کرده و تصمیم بگیرید پاسپورت چه کشوری را داشته باشید. طبیعتا در این صورت بهتر است گزینه پرقدرت را انتخاب نمایید.

باید بدانید که اطلاعات موسسه هنلی دقت بسیار بالایی داشته و آن‌ها را از انجمن بین المللی هوایی دریافت می‌کند. این انجمن به عنوان یکی از قوی‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی در حوزه سفر در جهان محسوب شده و به همین دلیل می‌تواند اطلاعات تمام پاسپورت‌ها را در اختیار موسسه هنلی قرار دهد.

معرفی برترین پاسپورت های جهان 2023

همانطور که گفتیم، موسسه هنلی هر ساله بهترین و قوی‌ترین پاسپورت‌ها را تعیین می‌کند. طبق لیستی که این موسسه در سال 2023 اعلام کرده است، سه کشور توانستند بیشترین قدرت را به دست آورند.

معرفی برترین پاسپورت های جهان 2023

ژاپن اولین رتبه را داشته و به خوبی از 193 کشور در جهان پشتیبانی می‌کند. یعنی با داشتن پاسپورت این کشور می‌توانید مجوز ورود به تمامی این کشورها را داشته باشید.

رتبه دوم و سوم به دو کشور کره جنوبی و سنگاپور تعلق داشته و می‌توانند از 192 کشور حمایت کنند. بعد از آن‌ها نوبت به آلمان و اسپانیا رسیده و پاسپورت این دو کشور می‌تواند مجوز ورود به 190 کشور در جهان باشد. در آخر نیز سراغ ایتالیا، فنلاند، لوکزامبورگ خواهیم رفت که قدرت پاسپورت آن‌ها 189 بوده و در رتبه چهارم قرار گرفتند.

ایران در لیست موسسه هنلی در چه جایگاهی قرار گرفته است؟

اگر به لیست برترین پاسپورت های جهان در سال 2022 نگاهی بیندازیم می‌توانیم ایران را در رتبه 97 مشاهده کنیم. به صورت کلی 111 کشور در این لیست وجود داشته و پاسپورت ایران امکان سفر به 44 کشور را فراهم کرده است.

این موضوعی واضح است که ایران رتبه بسیار خوبی در این لیست نداشته و متاسفانه در کنار ضعیف‌ترین گزینه‌ها قرار گرفته است. امسال و در سال 2023 رتبه ایران نزول پیدا کرده است. این موضوع به دلیل تحریم‌هایی است که از سوی سایر کشورها برای کشور ما اعمال شده است.

همین دلیلی است برای اینکه ایرانیان تلاش می‌کنند تا اقامت و ویزای کشورهای دیگر را به دست آورده و پاسپورت‌های قوی‌تری داشته باشند.

لیست ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان

همانطور که شما را با برترین پاسپورت های جهان 2023 آشنا کردیم، قصد داریم تا ضعیف‌ترین موارد را نیز معرفر کنیم. در ته لیست موسسه هنلی کشور افغانستان وجود دارد که شهروندان آن امکان سفر به 27 کشور را بدون ویزا خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های انتخاب بهترین موسسه مهاجرتی

بعد از آن به عراق می‌رسیم که با فراهم کردن امکان سفر به 29 کشور، در رتبه یکی مانده به آخر قرار گرفته است.

بعد از این دو کشور به ترتیب سوریه (30 کشور)، پاکستان (32 کشور)، یمن (34 کشور)، سومالی (35 کشور)، نپال و فلسطین (38 کشور) و کره شمالی (40 کشور) ضعیف‌ترین پاسپورت‌ها را داشته و این موضوع به دلیل جو سیاسی است که در هر کدم از این کشورها حاکم شده است.

مقایسه قدرت پاسپورت‌ها در سال 2022 و 2023

موسسه هنلی این موضوع را اعلام کرده است که قدرت پاسپورت تمامی کشورها نسبت به سال 2022 بالاتر رفته و اگر بخواهیم واقع بین باشین، پیشرفت را به صورت کلی مشاهده خواهیم کرد.

دلیل این اتفاق از بین رفتن ویروس کرونا می‌باشد. به این صورت مسئولین کشورهای مختلف دیگر نگرانی بابت شیوع این بیماری و از بین رفتن شهروندان خود نداشته و به همین دلیل شرایط راحت‌تری برای سفر به وجود آمده است.

یک پاسخ

  1. I’ve been following your blog for some time now, and I’m consistently blown away by the quality of your content. Your ability to tackle complex topics with ease is truly admirable.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو نادین کاوش

05137603686

nadinkavosh@gmail.com